eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr

Putin sa s tým nekašle. Západu hrozí znárodnením ich energetických firiem pôsobiacich v Rusku


Ruský prezident Vladimir Putin podpísal výnos, ktorý sa zavádza dočasná správa nad aktívami subjektov z tzv. nepriateľských krajín. Informovala o tom britská stanica BBC.

Výnos, ktorý Putin podpísal v utorok, bol už zverejnený na webe štátnej správy. V sprievodnej informácii k výnosu sa uvádza, že tento krok je reakciou na hrozbu znárodnenia ruských aktív v zahraničí, v tzv. nepriateľských krajinách.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Akt zúfalstva?
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
  3. Dmitrij Medvedev hovorí o blízkosti jadrového konfliktu.
  4. Ruský prezident Vladimir Putin
  5. Dmytro Kuleba
  6. Predseda Smeru o Orbánovi

V texte sa objasňuje, že v prípade, že aktíva ruského štátu, ruských spoločností alebo súkromných osôb v zahraničí budú vyvlastnené, Moskva prevezme kontrolu nad spoločnosťami pochádzajúcimi z príslušnej krajiny, ktoré pôsobia na území Ruska.

Zoznam spoločností

Súčasťou dokumentu je aj zoznam spoločností, na ktoré sa už výnos vzťahuje: podľa agentúry DPA ide o dvoch zahraničných dodávateľov energie – Uniper z Nemecka a Fortum Oyj z Fínska.

DPA dodala, že Uniper má 83,73-percentný podiel v ruskej dcérskej spoločnosti Unipro, ktorá roky dodávala zemný plyn do Nemecka.

Táto spoločnosť sa vlani dostala do ťažkej situácie kvôli prerušeniu dodávok zemného plynu z Ruska, ktoré bolo dôsledkom sankcií Západu uvalených po vpáde ruskej armády na Ukrajinu. Nemecká vláda nakoniec spoločnosť Uniper znárodnila.

Dcérska spoločnosť Unipro teraz prejde pod ruskú federálnu agentúru pre správu štátneho majetku (Rosimuščestvo).

Výnos sa netýka otázky majetku

Prezidentský „výnos sa netýka otázky majetku a nezbavuje vlastníkov majetku,“ uviedol Rosimuščestvo vo svojom vyhlásení.

Spoločnosť Uniper sa snažila predať svoj podiel v Unipro ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Záujemca sa síce našiel, ale ruské úrady tento predaj neschválili.

Uniper už v súvislosti s touto dcérskou spoločnosťou odpísal stratu vo výške 4,4 miliardy eur.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin sa s tým nekašle. Západu hrozí znárodnením ich energetických firiem pôsobiacich v Rusku

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre