eReport.sk
JB 23 Teherán - Ruský prezident Vladimir Putin poèúva svojho iránskeho náprotivka Ebráhíma Raísího poèas ich stretnutia v Teheráne 19. júla 2022. FOTO TASR/AP Russian President Vladimir Putin listens to Iranian President Ebrahim Raisi during their talks at the Saadabad palace, in Tehran, Iran, Tuesday, July 19, 2022. (Sergei Savostyanov, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)

Putin a Erdogan sa dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan sa v piatok dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce oboch krajín vrátane spolupráce v oblasti energetiky a obchodu. Vyplýva to z vyhlásenia Kremľa, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Obaja lídri sa v piatok stretli v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Ich spoločný rozhovor trval približne štyri hodiny.

„Napriek súčasným regionálnym a globálnym výzvam lídri opätovne potvrdili svoju spoločnú vôľu ďalej rozvíjať rusko-turecké vzťahy,“

uviedol Kremeľ.

Putin a Erdogan sa dohodli na zintenzívnení obchodu a podpore hospodárskej i energetickej spolupráce so zameraním na dopravu, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a stavebníctvo.

Ruský vicepremiér pre energetiku Alexandr Novak povedal, že ide o veľmi dôležitú dohodu, s väzbami zameranými na dosiahnutie „novej úrovne rozvoja“ naprieč „prakticky všetkými sektormi“.

Putin a Erdogan zdôraznili význam „úprimných a dôveryhodných vzťahov“ potrebných na dosiahnutie regionálnej a globálnej stability, uviedol Kremeľ. Hovorili aj o obnovení dodávok ukrajinského obilia, pričom poukázali na „konštruktívne vzťahy“ oboch krajín, ktoré podľa nich umožnili realizáciu tejto dohody. Vo vyhlásení Kremľa sa „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine priamo nespomínala, všíma si AFP.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  2. António Guterres, OSN, UNITED NATIONS
  3. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj.
  4. Dym stúpa po izraelskom leteckom útoku na budovu v Gaza City, v pásme Gazy 14. mája 2021
  5. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Putin a Erdogan hovorili aj o situácii v Sýrii. Potvrdili, „že prikladajú veľký význam napredovaniu politického procesu“ v tejto krajine. „Opätovne bolo potvrdené odhodlanie konať spoločne a v úzkej vzájomnej koordinácii v boji proti všetkým teroristickým organizáciám,“ dodal Kremeľ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin a Erdogan sa dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti