tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, foto:tasr/afp

Turecko pristúpi na podmienky Ruska. Erdogan: Časť dodávok plynu budeme platiť v rubľoch

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu potvrdil, že Turecko bude za časť dodávok ruského zemného plynu platiť v rubľoch, informuje agentúra AFP. Túto skutočnosť už v piatok neskoro večer oznámila Moskva po vyše štvorhodinových rokovaniach, ktoré absolvoval Erdogan s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v ruskom čiernomorskom letovisku Soči.

Dohodli sa na podmienkach

 AFP pripomína, že Turecko je silne závislé od ruských energií, z dôvodu čoho sa snaží zachovať si v aktuálnom konflikte Moskvy so Západom nestrannosť. Približne štvrtina ropy, ktorú vlani doviezli do Turecka, pochádzala z Ruska. V prípade zemného plynu bol tento podiel zhruba 45-percentný.

Obchod prinesie peniaze i Turecku

„Naše dvere sú otvorené pre každého… Jedna dobrá správa týkajúca sa tejto návštevy v Soči je, že sme sa s pánom Putinom dohodli na rubli,“ povedal Erdogan tureckým novinárom počas spiatočného letu zo Soči. „Keďže budeme tento obchod vykonávať v rubľoch, samozrejme to prinesie peniaze Turecku a Rusku,“ dodal.

Turecký prezident ani ruskí činitelia nespresnili, akú časť dodávok plynu bude Turecko platiť v rubľoch. Turecko sa vyhýbaním plateniu za dodávky plynu v dolároch snaží uchrániť si svoje čoraz menšie rezervy tzv. tvrdej meny, uvádza AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na kombosnímke zľava prezidenti Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  3. Stíhačka F-16 tureckých ozbrojených síl, archívna snímka.
  4. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Spojené štáty aj Európska únia sa snažia vyvinúť tlak na krajiny, ktoré dovážajú energie z Ruska, aby nevyhoveli Moskve tým, že jej začnú platiť v rubľoch. Takýmto spôsobom chcú obmedziť schopnosť Ruska viesť vojnu voči Ukrajine. Platby v rubľoch totiž Rusku umožňujú vyhnúť sa obmedzeniam týkajúcim sa dolárových transakcií s Moskvou, ktoré sa USA snažia zaviesť v bankách pôsobiacich na globálnej úrovni.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecko pristúpi na podmienky Ruska. Erdogan: Časť dodávok plynu budeme platiť v rubľoch

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku