eReport.sk
Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.
Dušan Kováčik. Foto: tasr

Pustia Kováčika na slobodu? Jeho advokát položil na stôl tvrdé fakty, Dömötör prehovoril!

AKTUALIZOVANÉ – Obhajoba bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika považuje za neprípustné, aby sa voči nemu viedlo na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku hlavné pojednávanie vzhľadom na podozrenie z manipulácií výpovedí kľúčových svedkov – obvinených Csabu Dömötöra , Mateja Zemana a Petra Petrova. Uviedol to Kováčikov obhajca Erik Magál.

Najčerstvejšia informácia navyše hovorí o tom, že Okresný súd (OS) Bratislava III vzal do väzby Csabu Dömötöra z kauzy údajného manipulovania vyšetrovaní Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). OS Bratislava III ho vzal do väzby z dôvodov tzv. kolúznej a preventívnej väzby, t. j. dôvodnej obavy, že by mohol ovplyvňovať svedkov, a dôvodnej obavy, že by mohol pokračovať v trestnej činnosti. Informoval o tom hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

“Proti rozhodnutiu podal sťažnosť obvinený, ako aj prokurátor, o ktorých bude po doručení veci rozhodovať KS v Bratislave,” dodal Adamčiak. Súd rozhodoval na neverejnom zasadnutí necelé tri hodiny.

Dömötör: Bol som ovplyvňovaný

Dömötöra na neverejné zasadnutie priviezla eskorta, chránil tvár pred objektívmi novinárov, no podľa portálu Plus 1 deň prezradil, že bol navádzaný na krivú výpoveď: „Bol som ovplyvňovaný. Dozviete sa, kto to bol. Policajti to neboli.“ Na otázku, či ho ovplyvňovali kamaráti z mafiánskej skupiny takáčovcov, odpovedal bovinárom stroho: „Uvidíte.“

Dömötör po rozhodnutí súdu o jeho väzbnom stíhaní reagoval aj na otázku, či videl, ako Zeman dáva obálku s úplatkom pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika kajúcnikovi Ľudovítovi Makóovi a už nebohému Františkovi Böhmovi. Nie, nevidel.“ A prečo pred vyšetrovateľmi tvrdil niečo iné: „Lebo som bol ovplyvňovaný.“ – informoval portál Plus 1 deň.

Magál: Je neprípustné, aby sa ďalej viedlo pojednávanie

“Stupňujúce sa podozrenia z manipulácií výpovedí svedkov v trestných konaniach, označovaných ako Božie mlyny, Očistec a ďalšie, sa po vznesení obvinenia osobám Csaba D., Matej Z. a Peter P. a následnom priznaní Csabu D. ukázali ako opodstatnené a reálne. S ohľadom na skutočnosť, že Matej Z. a Csaba D. sú svedkami vo veci vedenej na ŠTS v Pezinku proti Dušanovi K., považujeme za neprípustné, aby sa v tejto veci ďalej viedlo hlavné pojednávanie a vykonávalo dokazovanie, a to vzhľadom na reálnosť a závažnosť podozrení, že vyšetrovanie v tejto veci bolo zmanipulované,” zdôraznil advokát.

Advokát hovorí o zásahu do základných ľudských práv

Podľa jeho slov na túto skutočnosť upozorňovali Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) pred otvorením pojednávania. Obhajoba žiadala, aby bola obžaloba v celom rozsahu vzatá späť, kým nedôjde k riadnemu vyšetreniu podozrení z manipulácií výpovedí svedkov.

“Je neprípustné aby Dušan K. bol za týchto okolností naďalej vo väzbe, do ktorej bol vzatý na základe výpovedí Mateja Z., ako aj Csabu D. Ďalšie pokračovanie väzobného stíhania predstavuje aj s ohľadom na tieto okolnosti neprípustný zásah do základných ľudských práv a slobôd a vymyká sa účelu a principiálnym základom trestného konania,” zdôraznil Magál.

JE NA ÚTEKU: Svedok Matej Zeman počas hlavného pojednávania s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 7. júla 2021. – Foto: tasr

Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave žiada pre Csabu Dömötöra zo zločineckej skupiny takáčovcov útekovú, kolúznu a preventívnu väzbu, do ktorej napokon aj poputuje.

Pozastavili činnosť šéfke vyšetrovateľov Santusovej

Dömötöra bol zadržaný v utorok (20. 7.), pričom bol zároveň aj vypočutý. Aktuálne sudca Okresného súdu Bratislava III rozhoduje o návrhu. Pátranie je vyhlásené aj po takáčovcovi Matejovi Zemanovi a podnikateľovi Petrovi Petrovovi.

Vyšetrovanie v tejto veci vedie špecializovaný tím zložený z vyšetrovateľov ÚIS a vyšetrovateľov NAKA. Dočasne poverený riaditeľ ÚIS Peter Scholtz vo štvrtok (22. 7.) pozastavil činnosť Diane Santusovej, vedúcej špecializovaného tímu ÚIS, ktorý vec prešetruje. Činnosť tímu pozastavená nie je.

Zdá sa, že dôvody väzby pre Kováčika majú vážne trhliny:

  1. NAKA
  2. Rastislav Remeta
  3. Robert Fico počas tlačovky. Foto:
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport