eReport.sk
Vládny kabinet Eduarda Hegera, ktorý uchopil moc 1. apríla 2021. Agroministra Jána Mičovského už stihol nahradiť Samuel Vlčan. Foto: tasr

Publicista o fungovaní koalície: Platí, že si nevie dať rady, lebo každý ťahá za iný koniec povrazu!

Štátny rozpočet na budúci rok bude pravdepodobne schválený na decembrovej schôdzi parlamentu, aj keď na ňom vládna koalícia ešte nie je definitívne dohodnutá. Reformné zákony sa však zrejme odsunú až na nasledujúce rokovania Národnej rady (NR) SR. V diskusnej relácii TASR TV to v utorok povedal publicista Juraj Hrabko.

„Všetci v parlamente si uvedomujú, že je lepšie rozpočet schváliť a prípadne neskôr upravovať jeho parametre, ako neschváliť a ísť do nového roka s rozpočtovým provizóriom,“ skonštatoval Hrabko.

Koaličná zmluva už neodráža reálne pomery

Menšiu šancu na schválenie majú podľa neho vládne reformy. „Ako najjednoduchšie a najpravdepodobnejšie sa mi zdá, že to, čo sa bude dať odsunúť na ďalšie schôdze NR SR, sa aj odsunie,“ doplnil publicista.

Vzhľadom na to, že koaličná zmluva už neodráža reálne pomery v koalícii a krátku životnosť majú aj dohody medzi koaličnými partnermi, sa však podľa neho rozhodnutia vládnej koalície prognózujú ťažko. „Pre vládnu koalíciu platí, že si nevie dať rady, lebo každý ťahá za iný koniec povrazu.“

Pravidlá, pri ktorých sa ľudia sa aj tak zariadia podľa seba

Nové pandemické pravidlá má vládny kabinet schváliť na svojom rokovaní v stredu 8. decembra. Hrabko upozorňuje, že sa menia príliš často a sú zbytočne komplikované. „Ak sa majú pravidlá striedať po týždni, jeden týždeň platí to, ďalší ono a tretí zasa niečo iné, tak to je naozaj chaos a zmätok. Na konci dňa nebude platiť nič a ľudia sa aj tak zariadia podľa seba,“ upozornil. To je podľa neho jeden z dôvodov, prečo aktuálny lockdown obmedzuje mobilitu menej účinne ako ten na jar 2021.

Prezidentka nepovedala nič nové

Apel prezidentky Zuzany Čaputovej, aby premiér Eduard Heger (OĽANO) prevzal zodpovednosť a vložil sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem, podľa Hrabka spoločnosť len ešte viac „rozbúril“. „To, že palác rokuje s úradom vlády, respektíve prezidentka s premiérom, to je úplne normálna vec. Iná vec je verejný apel, s ktorým prezidentka vystúpila po rokovaní. Nepovedala nič nové, iba zhodnotila situáciu,“ zhrnul Hrabko s tým, že väčší politický význam takéhoto vyhlásenia nevidí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Plénum NR SR počas rokovania o obrannej dohode s USA.
  2. Robert Fico v obchode s oblečením.
  3. Igor Matovič a Eduard Heger.
  4. Peter Pellegrini za rečníckym pultom počas tlačovky Hlasu.
  5. Prezidentka Zuzana Čaputová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Publicista o fungovaní koalície: Platí, že si nevie dať rady, lebo každý ťahá za iný koniec povrazu!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti