eReport.sk
Igor Matovič a Eduard Heger.
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

VIDEO Heger zagratuloval Matovičovi: Ani opozícia nenašla dostatok slov, aby pravdu o rozpočte vyvrátila!

Národná rada (NR) SR v piatok uzavrela diskusiu k návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok. Do rozpravy sa písomne prihlásilo šesť poslancov, ústne sa prihlásili piati rečníci. O zákone roka by sa malo hlasovať v utorok (14. 12.) o 17.00 h.

Po prerokovaní návrhu rozpočtu v pléne vystúpil aj premiér Eduard Heger (OĽANO), ktorý zagratuloval ministrovi financií za „historicky expresné ukončenie diskusie k rozpočtu“. Potvrdilo sa podľa neho, že ide o zodpovedný rozpočet. „Dokonca ani opozícia nenašla dostatok slov na to, aby túto pravdu o rozpočte vyvrátila,“ skonštatoval Heger. V opozícii podľa neho niet experta, ktorý by rozpočtu dostatočne rozumel. Verí, že hlasovanie potvrdí kvalitu pripraveného rozpočtu.

Viskupič návrh rozpočtu označil za mimoriadne štedrý

V rozprave vystúpil okrem iných aj šéf parlamentného finančného výboru Marián Viskupič (SaS), ktorý konštatoval, že návrh rozpočtu na budúci rok je mimoriadne štedrý. Vo verejnej správe ráta s výdavkami viac ako 49 miliárd eur, čo predstavuje takmer 47 % z celkového očakávaného hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2022. Viskupič požiadal o podporu predloženému návrhu štátneho rozpočtu. SaS ho podľa jeho slov podporí.

VIDEO Viskupič považuje návrh rozpočtu na rok 2022 za štedrý

Poslanec opozičného Smeru-SD Ladislav Kamenický v rozprave vyhlásil, že návrh štátneho rozpočtu na budúci rok je rozpočtom enormného zadlžovania.

Dynamika dlhu je jedna z najvyšších, upozornil exminister

Pokračoval, že na jednej strane bola na Slovensku počas pandémie jedna z najnižších pomocí v rámci Európskej únie (EÚ), dynamika dlhu je však jedna z najvyšších. Dodal, že Smer-SD návrh štátneho rozpočtu nepodporí.

VIDEO Kamenický: Rozpočet na rok 2022 je rozpočet enormného zadlžovania

Minister financií Igor Matovič (OĽANO) pri predstavovaní návrhu vyhlásil, že návrh síce pôjde na hlasovanie s deficitom 4,94 % HDP, nedovolí však čerpať z prostriedkov nad 4,3 %, keďže sa v koalícii na troch ústavných zmenách nedohodli.

„Ako minister financií nedovolím čerpať nad 4,3 %“

Matovič pripomenul svoje slová, že deficit 4,94 % HDP môže byť za troch podmienok, ktorými boli tri ústavné zmeny. Podotkol však, že v koalícii sa nenašla „dobrá vôľa“ na prijatie novely zákona o dlhovej brzde, a tak podľa jeho slov nie je dohoda na dlhovej brzde, výdavkových limitoch ani na dôchodkovej reforme.

„Zákon v tejto podobe pôjde na hlasovanie aj s touto výškou deficitu 4,94 %, ale tak, ako tu stojím, ako minister financií nedovolím čerpať z tých prostriedkov nad 4,3 %, ktoré skončia vo VPS (všeobecná pokladničná správa – pozn.red.), nedovolím čerpať ani euro bez toho, aby tieto ústavné zmeny boli prijaté,“ zdôraznil Matovič. Prostriedky tak na priority ministerstiev neuvoľní bez toho, aby sa koalícia dohodla a prijala spomínané ústavné zmeny.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vysunuté pracovisko Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR počas veľtrhu Job Forum.
  2. Vicepremiérka a líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.
  3. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Heger zagratuloval Matovičovi: Ani opozícia nenašla dostatok slov, aby pravdu o rozpočte vyvrátila!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti