Publicista Hoffman. Súčasný celospoločenský konflikt je založený na viacerých témach, z ktorých azda najvýraznejšou je práve teraz prebiehajúca vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Konflikt sa v spoločnosti nevedie len o „fanúšikovské“ preferencie v prospech jednej z krajín, ale aj o spôsob riešenia tohto vážneho európskeho problému. Staršia generácia má napríklad tendenciu dožadovať sa mieru, mladšia podporuje skôr dodávky zbraní, podporu Ukrajiny a vydláždenie cesty k víťazstvu nášho východného suseda. Samozrejme, ide o veľmi zjednodušené rozdelenie názorových prúdov a v žiadnom prípade to nie je stopercentná pravda. Avšak, niečo mladšej generácii možno chýba.
Publicista Hoffman hovorí
„Je čas brať vojnu vážne v tom zmysle, že s politikmi, ktorých máme, sa jej nevyhneme, a s vojakmi, ktorých dnes máme, a predovšetkým nemáme, ju nemôžeme vyhrať. Kde sa za tejto situácie berie fascinácia vojnou, militantná rétorika médií, túžiacich po víťazstve nad nepriateľom a oslavujúcich hrdinov vo vopred stratených bitkách? Ako sa stalo, že neprekáža smrť? Odpoveďou je striedanie generácií, ktoré mier vnímali ako čosi cenné a nesamozrejmé, generáciami, ktorým mier nič nehovorí,“ uviedol publicista Ivan Hoffman vo svojom najnovšom blogu.
Vedia vôbec narábať so zbraňou?
Mladšia generácia sa s vojnou pravdepodobne naozaj stretla akurát tak na televíznych a počítačových obrazovkách. Tam sa to všetko môže zdať fascinujúce a jednoduché. Kto však zažil vojnu, alebo aspoň obyčajný strelecký kurz vie, že so zbraňami a s bojom to rozhodne nie je také jednoduché. A nie je tajomstvom, že nevycvičená časť obyvateľstva zvykne zomierať ako prvá. Nie je veľmi zrejmé, prečo veľká časť mladšej generácie dáva latentne najavo, že by luxus mieru vymenila za útrapy vojny. Asi sa zhodneme, že pri počítači je každému lepšie ako uviaznuť niekde v zákope vo vlastných výkaloch.
„Moja generácia absolvovala dôkladný vojenský výcvik. Vo vojne sa zabíjajú nepriatelia a my sme sa naučili, ako sa to robí. Preto sme asi boli pacifistami. Bola to doba, keď sme mali politikov, s ktorými nehrozila vojna, hoci sme boli armádou, ktorá by ju vyhrala. Pravdepodobne je logické, že dnešné militantné generácie, ktoré postupne získali vplyv v médiách, politike, akademických či kultúrnych inštitúciách, a ktoré tiež ovládli Európsky parlament, sa nakoniec stanú obeťou vlastnej nevedomosti, upozorňuje Hoffman.
Hodnoty, či peniaze?
Konflikty môžu mať rôzne dôvody, alebo aj nie. V zásade sa zvyknú deliť na ideologické a materiálne. Treba však povedať, že drvivá väčšina konfliktológov sa zhoduje na tom, že vojny sú predovšetkým o materiálnych motiváciách. Teda napríklad o peniazoch, o územiach, o nerastnom bohatstve a podobne. Rovnako tak Hoffman si myslí, že ak mladšia generácia od vojny očakáva naplnenie určitých ideologických postojov, môže ostať veľmi sklamaná: „Až po vojne, nikdy pred ňou, sa ukáže, že o žiadne hodnoty nejde, že vo vojne vždy ide iba o tri veci: o život, o smrť a o peniaze.“
Mohlo by vás zaujímať:
A mladí ľudia by sa podľa neho mali mať rozhodne na pozore. Lebo mobilizácia nie je vraj až tak nereálnym scenárom. Teda hlavne v prípade, že by sa NATO priamo zapojila do konfliktu. „Vojaci už s takou možnosťou rátajú a konštatujú, že ak by došlo k vojne medzi NATO a Ruskom, profesionálna armáda by nestačila a bolo by treba mobilizovať. Pokiaľ ide o Rusov, tí už mobilizujú, pretože situáciu vyhodnotili tak, že na Ukrajine bojujú s NATO.“
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Publicista Hoffman: Tejto militantnej generácii mier nič nehovorí, chýba jej vojenská služba!