eReport.sk
Žurnalistika nie je zločin
Antony Blinken, americký minister zahraničných vecí. Zdroj: tasr

Blinken: My chceme, aby vojna skončila a vo svete bol mier. To však nie je možné kvôli Putinovi!

A čo zatykač? Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok naznačil, že pri určovaní budúcich hraníc Ukrajiny by mala zohrať úlohu diplomacia. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Tu sme v Únii!
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki
  3. Chystá sa NATO na vojnu?
  4. Rusko nie je problém

A čo zatykač?

Blinken viackrát povedal, že vojna sa musí skončiť diplomaciou. Zahájenie mierových rokovaní však v blízkej budúcnosti neočakáva. Keďže Moskva ich podľa jeho slov neberie vážne.

Nuž, pán Blinken zrejme zabudol na to, že ICC, aj keď na to nemá právomoc, keďže ani Rusko, ani Ukrajina nepodpísali Rímsky štatút, vydal na Putina medzinárodný zatykač.

Americký minister by preto mohol svetu objasniť, ako chce niekto viesť mierové rokovania s osobou, na ktorú bol vydaný medzinárodný zatykač.

Zlé jazyky hovoria, že vydaný bol práve preto. Aby boli mierové rokovania absolútne znemožnené. Lebo sú.

Rozpory s Ukrajinou?

Šéf americkej diplomacie v prejave pred americkým Kongresom nepriamo poukázal na to, že ukrajinské sily asi nebudú schopné znovuzískať všetky Ruskom okupované územia. Myslí si, že niektoré z nich sú Ukrajinci odhodlaní získať na bojisku. Ďalšie možno budú musieť získať inými spôsobmi.

Krym

Republikánsky kongresman Chris Stewart sa Blinkena opýtal, či Spojené štáty podporujú ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Aj v snahe získať späť Krymský polostrov, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014.

„Mojou veľkou obavou nie je uznanie skutočnosti, že Krym je iný ako východný (región) Donbas… Ak je naším záväzkom a našou dohodou s pánom Zelenským, že ich (Ukrajinu) budeme podporovať vo všetkom, čo chcú dosiahnuť, vrátane toho, aby na Kryme neboli prítomní Rusi, potom si koledujeme o veľkú krivdu,“ povedal Stewart.

Blinken

Americký minister zahraničných vecí zdôraznil, že iba Ukrajinci môžu rozhodnúť o svojej budúcnosti a o tom, „ako to dopadne z hľadiska suverenity, územnej celistvosti a nezávislosti krajiny.“

„V záujme všetkých nechceme, aby sa tento konflikt usadil a urovnal takým spôsobom, ktorý jednoducho Rusov vyzve, aby sa obnovili, znovu vyzbrojili a znovu zaútočili,“ dodal.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blinken: My chceme, aby vojna skončila a vo svete bol mier. To však nie je možné kvôli Putinovi!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti