eReport.sk
Advokát Marek Para.
Advokát Marek Para. Foto: tasr

Advokáti organizujú petíciu proti väzneniu Paru! Väzobné stíhanie má súvisieť s výkonom advokácie

Viacerí advokáti sa prostredníctvom petície rozhodli podporiť svojho kolegu Mareka Paru, ktorý bol na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu SR opätovne umiestnený do väzby v politicky citlivej kauze. Advokáti združení okolo predsedu občianskeho združenia „Za demokraciu a právny štát“ Martina Ribára, medzi ktorých patria aj také známe mená ako bývalý premiér Ján Čarnogurský, Matúš Gémeš, alebo Pavol Gašpar tvrdia, že stíhanie Paru súvisí s jeho advokátskou činnosťou a takéto stíhanie je tým pádom na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva neakceptovateľné.

„Vyjadrujeme kolegiálnu a morálnu podporu väzobne stíhanému advokátovi Mgr. Marekovi Parovi, ktorého obvinenie úzko súvisí s výkonom jeho advokátskej činnosti ako trestného obhajcu. Odmietame, aby nami prezentované odborné názory v trestných, ale aj v iných konaniach boli dehonestované, politizované a v krajnom prípade dokonca vyhodnocované ako kriminálna alebo protispoločenská činnosť. Odmietame stotožňovanie našej práce v prospech klienta so samotným klientom, resp. so správaním, činnosťou a postojmi klienta. Odmietame, aby zákonom stanovená povinnosť mlčanlivosti advokátov ako esenciálnej súčasti práva na obhajobu bola prelamovaná nátlakovými prostriedkami zo strany OČTK vrátane použitia účelových trestných konaní a väzobných stíhaní,“ tvrdí občianske združenie Za demokraciu a právny štát v sprievodnom texte k petícii.

Väzobné stíhanie advokáta musí vraj podliehať najprísnejšiemu posúdeniu

Vzhľadom na citlivosť takmer každého jedného väznenia advokáta sa v praxi očakáva, že takýto krok orgánov činných v trestnom konaná bude podliehať detailnému posúdeniu. Advokáti sa však domnievajú, že Parov prípad bol riešený narýchlo a dokonca aj účelovo.

„Vyzývame orgány činné v trestnom konaní a súdy, aby v duchu ustálenej súdnej praxe ústavného súdu väzobné stíhanie advokátov podrobovali najprísnejšiemu posúdeniu, nakoľko každé trestné stíhanie advokáta súvisiace s výkonom jeho profesie v sebe obsahuje aj mraziaci účinok pre ostatných advokátov poskytovať túto pomoc v prospech klienta, a tým oslabuje dôveru v právny štát,“ píše sa v spoločnom stanovisku advokátov.

Ak by Para sedel kvôli svojej práci, bolo by to pravdepodobne nezákonné

Ribár a spol. sa ďalej odvolávajú na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý nedávno rozhodol, že boli porušené práva Martina Ribára z dôvodu, že obvineniu priamo súviselo s výkonom advokácie.

„Náš kolega advokát Mgr. Marek Para bol dňa 2.5.2022 rozhodnutím NS SR vzatý do kolúznej väzby. Iniciátor tejto výzvy JUDr. Martin Ribár sám strávil vo väzbe 565 dní, pokiaľ nebol z väzby prepustený Nálezom Ústavného súdu SR zo dňa 13.5.2022 sp. zn.: III. ÚS 33/2021, nakoľko až ústavný súd rozhodol o nezákonnosti jeho väzby. Stalo sa to aj vďaka podpore kolegov advokátov – signatárov Iniciatívy advokátov za právny štát ako aj vďaka podpore Slovenskej advokátskej komory k ústavnej sťažnosti JUDr. Martina Ribára listom Amicus curiae zo dňa 12.11.2020,“ popisuje občianske združenie Ribárov prípad.

Pridávajú dokonca aj konkrétnu citáciu z rozhodnutia ústavného súdu o Ribárovi: „Advokát zabezpečuje základné právo na právnu pomoc vrátane obhajoby v trestnom konaní v prospech svojich klientov. Podobne ako ESĽP aj ústavný súd je toho názoru, že väzobné stíhanie osôb, ktoré pôsobia v oblasti práva (sudcovia, prokurátori, advokáti), musí byť podrobené najprísnejšiemu posúdeniu.

“Názory a činy klienta nie sú názormi a činmi advokáta

Advokáti ďalej upozorňujú, že si ľudia často mýlia, a to aj kvôli mediálnym správam, ich prácu s ich názormi. Advokát podľa zaužívanej praxe totižto neobhajuje klienta preto, lebo s ním súhlasí, ale preto, lebo je to jeho práca.

Bude vás zaujímať:

  1. justícia, spravodlivosť, zákon

„Advokáti sú označovaní ako služobníci a lokaji mafie či oligarchov, ako nositelia korupčného správania, ako tí, pre ktorých je na prvom mieste ich odmena a spravodlivosť je pre nich len prázdnym pojmom. Veľmi nebezpečnou sa stala snaha orgánov verejnej moci o zásahy do advokátskeho stavu a do nezávislosti advokácie aj snaha OČTK spochybňovať a prelomiť advokátsku mlčanlivosť voči klientom vytváraním rôzneho druhu nátlaku na advokátov,“ dodali advokáti.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Advokáti organizujú petíciu proti väzneniu Paru! Väzobné stíhanie má súvisieť s výkonom advokácie

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti