eReport.sk
Zuzana Čaputová, foto:tasr

Čaputová z Bernu: Úlohou Európanov je obnoviť rovnováhu na kontinente

V spoločnosti sú rozdelenia, nerovnosti a polarizácia, pričom sociálne médiá tieto javy často zosilňujú a prispievajú tak k rastu extrémizmu. Úlohou Európanov je obnoviť rovnováhu medzi demokratickými právami a zodpovednosťou. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla vo svojom príhovore pred členmi švajčiarskej vlády v Spolkovom (Federálnom) paláci v Berne.

Čaputová : Našou úlohou je obnova rovnováhy na kontinente

„Demokracia sa musí brániť proti zneužívaniu, pretože môže byť zneužitá na vyvolanie autokracie. Toto je naša spoločná úloha – musíme budovať jednotu založenú na našich spoločných hodnotách a zároveň zachovať vzájomný rešpekt a rôznorodosť názorov,“ vyzvala slovenská hlava štátu.

Švajčiarsko a Slovensko sú podľa Čaputovej oddané hodnotám liberálnej demokracie a právneho štátu. „Bez ohľadu na to, čo niektorí hovoria, liberálna demokracia môže mať mnoho tvárí. Môže ubytovať sociálnych konzervatívcov, liberálov alebo progresívcov,“ skonštatovala prezidentka. Švajčiarsko to podľa nej dokonale ukazuje.

Bude vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Generálny riaditeľ Siemens Vladimír Slezák na archívnej snímke.
  3. Zľava Zuzana Čaputová a prezident Švajčiarska Ignazio Cassis.

Čaputová spomenula aj ruskú agresiu na Ukrajine, ktorá je podľa nej útokom na princípy európskeho bezpečnostného poriadku. „Poriadku, ktorý umožnil ktorejkoľvek európskej krajine, či už veľkej alebo malej, Slovensku či Švajčiarsku, slobodne si vybrať spojenectvá a pokojne ísť za svojím osudom,“ poznamenala v príhovore s tým, že o to ide na bojiskách Donbasu či v Charkove. Treba urobiť všetko pre to, aby Rusko stiahlo svoje sily z Ukrajiny, tvrdí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová z Bernu: Úlohou Európanov je obnoviť rovnováhu na kontinente

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre