eReport.sk
Poslanec Národnej rady SR Jozef Pročko (OĽaNO).
Poslanec Jozef Pročko (OĽaNO). Foto: tasr

Pročko zaujímavo motivuje Slovákov k očkovaniu. Chcel niečo naznačiť? Varoval občanov cez Rakúsko!


Miera zaočkovanosti na Slovensku je neuspokojivá. Konzílium odborníkov v piatok už prišlo z návrhmi, ktoré cielia najmä na to, aby tí, ktorí sa z rôznych dôvodov vakcinovať stále nedali, mali každodenný život komplikovanejší. A naopak, tí ktorí sú očkovaní, pocítili viac z toľko deklarovanej slobody.

Vládnemu štvorspolku sa doteraz nepodarilo nijako významne zvýšiť záujem ľudí o očkovanie, napokon aj v piatok na Slovensku dostalo očkovaciu látku proti novému koronavírusu len niečo vyše 2500 ľudí.

Pročka zaujala situácia v Rakúsku

Motivovať ľudí dať sa zaočkovať skúša, okrem mnohých iných politikov koalície, aj poslanec OĽANO Jozef Pročko. V sobotu zverejnil siahodlhý status, v ktorom sa zameral na referovanie pandemickej situácie v Rakúsku. Ako sme vás už informovali, Viedeň avizovala, že u našich susedov budú môcť od pondelka (8.11.) navštevovať reštaurácie, hotely či kultúrne podujatia iba ľudia zaočkovaní proti covidu alebo tí, ktorí toto ochorenie už prekonali. 

A poslancovi Pročkovi prišlo zjavne náležité, aby poukázal na to, že ani v Rakúsku sa s neočkovanými nemaznajú a teda tí, ktorí odmietajú koronavakcínu na Slovensku, sa môžu ocitnúť v podobnej či rovnakej situácii ako Rakúšania.

„Rakúsko zásadne sprísňuje opatrenia, platnosť druhej dávky sa skracuje na 9 mesiacov. Z dôvodu vážnej situácie v rakúskych nemocniciach bude od pondelka 8.11. platiť na celom území Rakúska tzv. 2G režim,“ takto začal svoj status Pročko.

Poslanec OĽANO pripomína, že v Rakúsku sa po novom do reštaurácií, hotelov, kaderníctiev, nemocníc, domovov sociálnych služieb sa dostanú už len zaočkované osoby a ľudia, ktorí prekonali Covid. „Rovnaké 2G pravidlá budú platiť aj pre všetky hromadné podujatia nad 25 osôb. Pre prítomnosť na pracovisku a personál zariadení ako napr. reštaurácie platí naďalej režim 3G (OTP),“ podčiarkol Pročko.

Poslanec parafrázoval aj slová politikov spoza hraníc

Bývalý televízny zabávač odkázal aj na vyjadrenia rakúskych politikov: „Kancelár Alexander Schallenberg zdôrazňuje, že účelom zmeny pravidiel je motivovať k očkovaniu. Upozorňuje, že ani očkovanie samozrejme nie je 100%-né, no prirovnáva ho k bezpečnostnému pásu, či ochrannej prilbe, ktoré sú nevyhnutnou ochranou pre účastníkov cestnej premávky.“

Poslanec OĽANO upriamil pozornosť aj na slová šéfa vlády spolkovej krajiny Tyrolsko Günthera Plattera: „Ten dodal, že zavedenie týchto pravidiel nie je jednoduché, avšak k ich zavedeniu ´niet alternatívy´. Očkovanie je jediná cesta von z pandémie. Dáta z celého sveta podľa jeho slov potvrdzujú, že v krajinách s vysokou zaočkovanosťou je pandemická situácia výrazne lepšia. Zaočkovať sa je preto morálnou povnnosťou. Obáva sa však spoločenského vývoja a vyjadruje znepokojenie nad správami o útokoch na rakúsky zdravotnícky personál. Nemá absolútne žiadne pochopenie pre politikov, ktorí sú schopní v takto ťažkej situácii polarizovať spoločnosť. Úlohou politiky je strach zo spoločnosti snímať, a nie ho do nej vnášať.“

Vicerektor Viedenskej Medicínskej Univerzity profesor Markus Wagner, ktorého Pročko tiež parafrázuje, „upozorňuje občanov, aby sa zmierili s faktom, že sa počas nasledujúcej zimnej a jarnej vlny nakazia takmer všetci obyvatelia Rakúska, ktorí sa rozhodli nezaočkovať sa.“

„Očkovanie je každého osobné rozhodnutie. Avšak bez vybudovania dostatočnej miery imunity v populácii sa pandémia neskončí. Zároveň upozorňuje na príklad Izraelu, kde sa podarilo pandemickú krivku zlomiť treťou očkovacou dávkou. Vyzýva preto všetkých občanov, aby sa treťou dávkou preočkovali. Každý jeden občan Rakúska dostane pozývací list na očkovanie treťou dávkou,“ uzaviera svoj obsiahly status slovami viedenského vicerektora Matovičov poslanec.

Zdroj: fb/jozoprockostranka

Ako čítať sobotňajší status Pročka? Zdá sa, že minimálne on (a možno aj väčšina koalície) je naklonený zavedeniu opatrení, s ktorým v piatok vyrukovalo konzílium odborníkov. Možno chcel naznačiť, že aj na Slovensku prídu na rad tvrdšie opatrenia voči nezaočkovaním.

A čo presne navrhli experti z konzília? Nuž , je toho viac. Odporúčajú napríklad obmedziť pohyb neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 v čiernych okresoch. Rovnako by radi obmedzili prezenčnú výučbu na školách s horšou situáciou. A tiež, slovami členky konzília Eleny Prokopovej, odkázali vláde, že by zvážili povinné očkovanie pre vybrané skupiny obyvateľov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina).
  2. Jana Bittó Cigániková (SaS).
  3. Rakúsko hranica kontroly
  4. Vladimír Krčméry v štúdiu TA3.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pročko zaujímavo motivuje Slovákov k očkovaniu. Chcel niečo naznačiť? Varoval občanov cez Rakúsko!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne