eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Pritvrdili obmedzenia pri cestovaní: Do týchto dvoch krajín sa už len tak nedostanete!

Situácia okolo pandémie koronavírusu a s tým súvisiace opatrenia ľudia pociťujú čím ďalej, tým viac. A zdá sa, že nekomfortné a vo viacerých smeroch limitujúce pravidlá sa budú stupňovať – a to aj v medzinárodnom kontexte. Potvrdzujú to aj aktuálne správy z dvoch štátov, pričom jedným z nich je aj pre mnohých Slovákov obľúbená dovolenková destinácia – Turecko. Krajina polmesiaca spoločne s Holandskom totiž sprísňujú podmienky pre vstup na svoje územie. Zatiaľ ide iba tieto dve krajiny a nové pravidlá platia “iba” do marca. Otázne je, čo bude po tomto termíne a či sa aj niektoré ďalšie štáty rozhodnú postupovať podobne. Aj keď je pravdou, že aktuálne pri cestovaní si vyžadujú výsledky testov aj iné krajiny, ide však o podmienky, ktoré nie sú až tak striktne a plošne vymedzené, ako to práve stanovili Turci s Holanďanmi.

Aké teda sú konkrétne podmienky, za ktorých Holandsko i Turecko sprísňujú podmienky pre vstup na svoje územie? Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe, informuje, že obe krajiny podmieňujú prekročenie hraníc preukázaním sa negatívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, nie starším ako 72 hodín.

Výhľadovo do 1. marca 2021

V prípade Turecka platí podmienka už od 28. decembra pre letecké spojenia a od 30. decembra 2020 pre pozemné a námorné cesty. „Cestujúcim, ktorí nebudú disponovať negatívnym COVID-19 testom, nebude umožnený vstup do lietadla,“ dodáva rezort diplomacie. Predpokladaná platnosť nariadenia je výhľadovo do 1. marca 2021.

Výnimkou sú osoby mladšie ako 13 rokov

Holandsko stanovilo negatívny PCR test ako podmienku vstupu od 29. decembra polnoci, povinnosť mať takýto test nie starší ako 72 hodín platí pre cestujúcich vrátane občanov z krajín Európskej únie pri využití leteckej prepravy, pri ceste vlakom, autobusom alebo loďou.

„Výnimkou sú osoby mladšie ako 13 rokov. Negatívny výsledok testu musí byť v angličtine, nemčine, francúzštine, španielčine alebo holandčine,” informuje MZVEZ SR.

“Vzhľadom na aktuálnu veľmi nepriaznivú epidemiologickú situáciu v krajine holandská vláda dôrazne vyzýva na cestovanie do krajiny a v rámci krajiny iba v nevyhnutnom prípade, a to predbežne do polovice marca 2021,“ upozorňuje ministerstvo. Turecko i Holandsko sprísnili v decembri opatrenia proti šíreniu  nového koronavírusu, a to vrátane obmedzenia pohybu.

Zdroj: tasr/ereport

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport