eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Prezidentka: Ak Smer vyhrá voľby, poverí Fica zostavením vlády. A pripravuje voči nemu právne kroky

Prezidentka Zuzana Čapubová v prípade, ak by parlamentné voľby vyhral Smer-SD, by poverila Roberta Fica zostavovaním vlády. „Prvý dialóg je vždy s človekom, ktorý stranu doviedol do víťazného konca,“ podotkla s tým, že ide o ústavnú tradíciu. Povedala to v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Prezidentka voči Ficovi tiež pripravuje právne kroky za jeho výroky na jej adresu. Chce, aby podanie bolo kvalitné a dobre vypracované. „Ak niekto politiku postaví na totálnej deštrukcii, na vyvolaní strachu, len aby získal politické body, tak je to cynické a nezodpovedné, lebo to rozkladá štát,“ poukázala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Chmelár
  2. Hamran je Matovičov blázon

Dôvera pomôže pri rozpočte

Hlava štátu očakáva, že parlament dá novej vláde odborníkov šancu. Že bude o vyslovení dôvery vecne rokovať, zoznámi sa s jej programovým vyhlásením a nezaujme k nej a priori odmietavý postoj. „Žiaľ, sú strany, ktoré to takto deklarujú vopred bez vecnej argumentácie,“ podotkla.

Vyslovenie dôvery by podľa nej pomohlo pri zostavovaní štátneho rozpočtu aj rozpočtu samospráv. Ak by parlament vláde nevyslovil dôveru, tak bude po 30 dňoch fungovať v takom istom režime ako vláda Eduarda Hegera.

Prezidentka tvrdí, že ministri poctivo pracujú na programovom vyhlásení vlády. Ambícia premiéra je konsolidovať veci, napraviť ich a zabezpečiť riadny chod štátu. Táto vláda si podľa nej nejde postaviť „pomníček úspešnosti na šesť mesiacov“, ale uvažuje, ako pripraviť koncepčné zmeny pre vládu, ktorá vzíde z volieb.

Rozhodnutie oznámi „v rozumnom čase“

Prezidentka Zuzana Čaputová dúfa, že svoje rozhodnutie kandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách oznámi v rozumnom čase. „Nemám dôvod to odkladať donekonečna aj pre mňa samu. Tá pozícia je náročná, vyčerpávajúca a v mimoriadne ťažkom období,“ uviedla v relácii RTVS. Dodala, že sa musí zodpovedne rozhodnúť v správnom čase.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezidentka: Ak Smer vyhrá voľby, poverí Fica zostavením vlády. A pripravuje voči nemu právne kroky

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php