eReport.sk
Igor Matovič a Eduard Heger.
Igor Matovič a Eduard Heger. Foto: tasr

Premiér pochválil svojho straníckeho šéfa: Chcem sa poďakovať Matovičovi za dobre odvedenú prácu!

Premiér Eduard Heger (OĽANO) sa vo štvrtok večer na sociálnej sieti poďakoval za návrh rozpočtu, ktorý vo štvrtok schválila vláda “Ďakujem za zodpovedný rozpočet,” napísal šéf vládneho kabinetu, špeciálne vyjadril uznanie svojmu predchodcovi a zároveň straníckemu šéfovi Igorovi Matovičovi (OĽANO).

Vytvára premiér ilúziu spokojnosti a pohody, alebo je všetko skutočne bez problémov? Nuž ťažko povedať. Faktom však je, že so schváleným návrhom rozpočtu z dielne ministerstva financií, ktorému šéfuje Matovič, rozhodne nie je spokojný, ako sme vás už informovali, každý minister.

Heger: Naozaj sme ťahali za jeden povraz

Heger však napriek tomu vo svojom ďakovnom statuse, obrazne povedané, uznanlivo potľapkal po pleci svojho straníckeho šéfa. lídra hnutia OĽANO. “Chcem sa poďakovať ministrovi financií Igorovi Matovičovi za dobre odvedenú prácu. Viem, čo znamená pripraviť verejné financie v extrémne ťažkých časoch, aké sú tieto. Som rád, že toto pochopili aj ministri a naozaj sme ťahali za jeden povraz,” uviedol premiér.

Sám je presvedčený o tom, že rozpočet na rok 2022 možno nazvať zodpovedný. “Dovolím si povedať, že je rozpočtom rozvoja a stability,” pridal na margo Matovičovho rozpočtu ďalšie pozitívne prívlastky.

Ešte nie sme z pandémie vonku, upozornil premiér

Ako však pripomenul, Slovensko ešte nemá vyhrané: “Naďalej musíme poskytovať ekonomike potrebné fiškálne stimuly, lebo nie sme z pandémie ešte vonku. Zároveň musíme vytvárať rezervy na nepredvídané situácie, najmä v oblasti zdravotníctva, ktoré je pod mimoriadnym tlakom.”

“Verím, že nájde oporu aj v parlamente”

Predseda vlády na záver svojho statusu obrátil pozornosť aj na reformy. “Rok 2022 je však aj rokom reforiem z plánu obnovy a rozpočet musí byť finančnou oporou týchto reforiem. Dohoda v EÚ je jasná, investície za reformy. Na toto všetko zodpovedný rozpočet myslí a verím, že nájde oporu aj v parlamente,” dodal Heger.

Zdroj: fb/premier.sr

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO)
  2. Igor Matovič (OĽaNO)
  3. Vysunuté pracovisko Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny SR počas veľtrhu Job Forum.
  4. Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Heger na štvrtkovej tlačovej konferencii podľa TASR apeloval na občanov, odborárov a firmy, aby sa snažili pochopiť potrebu dlhodobej udržateľnosti. “Nie sme vláda, ktorá bude ľuďom sľubovať ´holubov na streche´. Vyžadujeme kvalitnejšie dáta, aby sme sa vedeli občanom pozrieť do očí a povedať im s istotou, že peniaze, ktoré poslali do štátnej kasy, používame a investujeme najlepším spôsobom,” pokračoval Heger. Taktiež poďakoval všetkým partnerom za konštruktívnu diskusiu.

Matovič kritizoval Pellegriniho

Minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) poznamenal, že keď Heger prišiel na Ministerstvo financií (MF) SR, tak boli krátko od toho, aby nemali na vyplácanie dôchodkov. “V takom stave nám odovzdal Pellegrini hospodárenie s verejnými financiami,” konštatoval Matovič. Podľa neho je rozpočet zodpovedný aj v tom, ako znižuje deficit. “Zodpovedný je voči jednotlivým rezortom, oblastiam, ktoré sa z rozpočtu financujú,” povedal.

Matovič vyzval koaličných partnerov, aby boli zodpovední. “Aby sme ukázali, že zadosťučiníme verejnému sľubu, ktorý sme ľuďom dali. Že prijmeme ústavné zmeny o výdavkových stropoch, o dlhovej brzde, ústavnú zmenu o dôchodkoch, ktorou zagarantujeme do budúcna, že neprídeme do situácie, že zrazu na tie dôchodky nebude,” vyhlásil.

Klimek pripomenul 770-miliónovú rezervu

Pripomenul, že dal verejný prísľub koaličným partnerom, že obháji pred Európskou komisiou navýšenie deficitu na 4,94 %. “Tým pádom nám vznikne približne 504 miliónov eur, ktoré môžu ministri použiť na riešenie svojich priorít, ktoré považujú za nevyhnutné,” pokračoval.

Pre štátneho tajomníka MF SR Marcela Klimeka je rozpočet zodpovedný, starostlivý a prorastový. “Zodpovedný je preto, lebo nakladá veľmi efektívne s peniazmi daňových poplatníkov. Zníženie deficitu o polovicu je historickým krokom,” hovoril Klimek. Starostlivý je preto, že má 770-miliónovú rezervu pre prípady presahov pandémie nového koronavírusu do budúceho roka, a na druhej strane ponúka najvyšší rast výdavkov v zdravotníctve. Prorastový je podľa neho z hľadiska investícií.

“Budúci rok budú mať subjekty verejnej správy k dispozícii takmer šesť miliárd eur na investície, čo je v porovnaní s priemerom uplynulých rokov o polovicu viac. Takže to je presne to, čo potrebujeme. Východisko z pandemickej krízy a rast, ktorý Slovensko potrebuje na to, aby sa nakoplo do budúcich rokov,” komentoval Klimek.

Minister financií sa vyjadril aj k zdravotníctvu

Matovič tiež skonštatoval, že sa “zlomyseľne” šíri naratív, že vláda nechce zvyšovať platy zdravotníkov. Poukázal na to, že v rozpočte je vyčlenených 91 miliónov eur na rast ich platov. Klimek zároveň poukázal na nástup tretej vlny pandémie. Ak nebude mať výrazné dôsledky a bude sa poskytovať viac starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, tak sa podľa jeho slov uvoľnia financie pre zdravotné poisťovne a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zo zaviazaných 232 miliónov eur. “Buď bude poskytnutá zdravotná starostlivosť a bude uhradená, alebo nebude poskytnutá a vtedy nie je čo hradiť,” dodal Klimek.

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér pochválil svojho straníckeho šéfa: Chcem sa poďakovať Matovičovi za dobre odvedenú prácu!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport