eReport.sk
Martin Smatana, foto: tasr

VIDEO Matovič sa smeje z rokovaní o rozpočte, analytik varuje: Budeme Ryanairom zdravotníctva v Európe!

Zdravotníci i pacienti bijú na poplach. V slovenskom zdravotníctve hrozí veľký problém. Dôvodom je zníženie platieb za poistencov štátu. Hoci vraj zástupcom organizácií minister financií prisľúbil, že niekde by ešte nejaké peniaze zobral, aj tak sa hovorí o rozpočte, ktorý slúži iba na prežitie.

Aj keď sa na hospodárskej rade spravili ústupky, v rozpočte nie je priestor na rozvoj ani výraznejšie navýšenie platov zdravotníkom. Bez nich nám totiž ani najmodernejšie nemocnice či najlepšie reformy nepomôžu,“ myslí si analytik Martin Smatana, ktorý uvítal, že sa spojili zástupcovia štátnych i súkromných nemocníc, inovatívnych aj generických liekov, všeobecných aj špecializovaných ambulancií, poisťovní, odborov, kômor, pacientskych organizácií, aby symbolicky na tlačovej besede vyjadrili podporu ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému.

– Foto: fb/martin.smatana1

„Áno, vystúpenie bolo z pohľadu procesu zostavenia rozpočtu len symbolické. Signál bol ale jasný – ak nechceme aby nám zdravotníci utekali do okolitých krajín, ak nechceme aby pacienti nemali dostupnú inovatívnu liečbu, ak nechceme byť Ryanairom zdravotníctva Európy, tak treba navýšiť rozpočet. Nejde o zisky, zlodejiny alebo neefektivitu. Ide o pacienta. O nás všetkých,“ pripomenul Smatana. „Dúfam, že tlačovú besedu ministerstvo financií pozeralo a ministerstvu zdravotníctva sa ešte podarí vyrokovať navýšenie zdrojov,“ uzavrel.

Čítajte viac:

  1. Igor Matovič (OĽaNO) predkladá návrh zákona o úprave výpočtu platu poslancov
  2. Igor Matovič a Eduard Heger.

Na brífingu vystúpili zástupcovia mnohých organizácií, medzi nimi bola aj prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová, ktorá neskrývala rozčarovanie. „My sme očakávali úplne iný postup. Taký ako je v okolitých štátoch, že zdravotníctvo a pacient bude prioritou,“ povedala. „Pri rozpočte na rok 2022 sme si uvedomili, že nie je možné pokryť v takom rozsahu ako potrebujeme zdravotnú starostlivosť. 31 eur v priemere za poistenca štátu v porovnaní s okolitými štátmi, kde je 77 eur je doslova výsmech pacientom,“ zdôraznila. Lévyová tiež pripomenula, že na Slovensku musíme riešiť aj odloženú nekovidovú starostlivosť. „Vieme, že mnohí pacienti v bolestiach doma čakajú. Majú odkladané výkony, prevencie,“ povedala s tým, že zníženie rozpočtu tak bolo nemilým prekvapením.

– Foto: fb/igor.matovic.7

Dnes by mal Lengvarský rokovať s ministrom financií Igor Matovičom. Samotný financmajster si však v minulosti z nárokov svojich kolegov robil žarty. Na sociálnej sieti ešte pred pár dňami umiestnil video, ktoré prirovnáva k rokovaniam s ostatnými rezortmi.

– Foto: fb/igor.matovic.7

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Matovič sa smeje z rokovaní o rozpočte, analytik varuje: Budeme Ryanairom zdravotníctva v Európe!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport