tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na snímke minister zahranièných vecí Izraela Jair Lapid poèas návštevy na pôde rezortu slovenskej diplomacie 14. marca 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Premiér Jair Lapid: Zatvorenie Židovskej agentúry by narušilo vzťahy Izraela a Ruska

Rozhodnutie Ruska zatvoriť pobočku Židovskej agentúry, ktorá má na starosti prisťahovalectvo do Izraela, by bolo „vážnou udalosťou“, ktorá by zasiahla bilaterálne vzťahy. V nedeľu to vyhlásil izraelský premiér Jair Lapid.

Hrozí narušenie vzťahov medzi Izraelom a Ruskom

Moskovský súd minulý týždeň ohlásil, že ministerstvo spravodlivosti ho požiadalo o rozpustenie Židovskej agentúry, pričom ako dôvod uviedlo bližšie nešpecifikované porušenie zákona. Predbežné vypočutie sa má uskutočniť budúci štvrtok 28. júla. Niektorí experti tento krok Moskvy interpretujú ako varovanie zo strany Kremľa voči Lapidovi. Ten totiž zaujal kritickejší tón ohľadom ruskej ofenzívy na Ukrajine než jeho predchodca Naftali Bennett, ktorý z funkcie šéfa vlády odišiel 1. júla.

Okamžite po tom, čo Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu, Lapid ešte ako minister zahraničných vecí obvinil Moskvu z narušenia „svetového poriadku“. Vtedajší predseda vlády Bennett zase zdôraznil pevné vzťahy s Ukrajinou i Ruskom, vyhol sa priamemu odsúdeniu Kremľa a následne sa usiloval pôsobiť ako mediátor riešenia konfliktu. AFP dodáva, že Lapid je však takisto opatrný čo sa týka zachovania vzťahov s Ruskom. Tie sú totiž kľúčové na zaistenie schopnosti Izraela vykonávať letecké útoky v Sýrii, kde sú prítomné aj ruské sily.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Maďarský premiér Viktor Orbán.
  2. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  3. Maďarský premiér Viktor Orbán
  4. Sergej Lavrov.
  5. Izraelskí osadníci naprávajú veľkú Dávidovu hviezdu v ilegálne postavenej izraelskej osade Eviatar, ktorú vidno z palestínskej dediny Beita na hranici s Izraelom
  6. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

AFP poznamenala, že ak by došlo k zrušeniu ruskej pobočky Židovskej agentúry, tamojším židom by to síce vysťahovanie do Izraela neznemožnilo, avšak viedlo by to k spomalenie celého procesu. Lapid nariadil tiež, aby do Moskvy odcestovala delegácia právnych odborníkov, a to čo najskôr, ako Moskva vyjadrí súhlas s rokovaniami s cieľom zmierniť vzájomný spor.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Premiér Jair Lapid: Zatvorenie Židovskej agentúry by narušilo vzťahy Izraela a Ruska

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku