eReport.sk
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.
Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Foto: tasr/ap

Sullivan: USA chcú rokovať s Ruskom a Čínou o kontrole jadrových zbraní

Vláda Spojených štátov ponúka Rusku a Číne rozhovory o kontrole jadrového zbrojenia bez predbežných podmienok. Neznamená to však, že nukleárne veľmoci sa nebudú brať na zodpovednosť za „bezohľadné správanie“. Uviedol to v piatok poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. TASR o tom informuje podľa agentúr DPA a AFP.

Namiesto čakania na urovnanie všetkých bilaterálnych rozporov chce americká vláda viesť rozhovory s cieľom zabrániť vzniku nových konfliktov. Povedal to Sullivan vo Washingtone na zasadnutí organizácie Združenie pre kontrolu zbrojenia.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Orbán zoči-voči Zelenskému
  2. My nie sme vo vojne!
  3. Biden syn Hunter v poriadnych problémoch
  4. Nedodržala zákonnú lehotu

Putin: Koniec zmluve START

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom roka oznámil, že Moskva pozastavuje svoju účasť na novej zmluve START. Ide o poslednú významnú dohodu s USA o jadrovom odzbrojení. Tá obmedzuje počty jadrových zbraní oboch krajín a upravuje inšpekcie.

Sullivan uviedol, že USA budú Rusku naďalej vopred oznamovať štarty balistických striel a väčšie strategické cvičenia. Nebudú však Moskve poskytovať pravidelné podrobné informácie, ako to predpokladá zmluva START. „Tieto kroky prispejú k tomu, že Rusko nebude využívať výhody dohody, ktorej dodržiavanie odmieta, a že zostane zachovaná zásada reciprocity,“ zdôraznil.

Sullivan: Bez predbežných podmienok

Sullivan tiež konštatoval, že budúcnosť kontroly zbrojenia sa bude točiť okolo rýchlo rastúceho arzenálu a globálnej prítomnosti Číny. Peking podľa amerických odhadov smeruje k tomu, že do roku 2035 bude mať 1500 jadrových hlavíc. To je takmer úroveň limitov, na ktorých sa v zmluve START dohodli USA a Rusko.

„Sme tiež pripravení viesť rozhovory s Čínou bez predbežných podmienok,“ uviedol Sullivan.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sullivan: USA chcú rokovať s Ruskom a Čínou o kontrole jadrových zbraní

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php