tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Zdroj: tasr

Kollár: Verím, že sa s lekármi dohodneme. Pacienti musia byť pre nás všetkých na prvom mieste!

Boris Kollár apeluje na vládu aj na lekárskych odborárov, aby sa viac snažili nájsť konečné riešenie krízy prijateľné pre obidve strany v záujme pacientov na Slovensku. Posledné rokovanie začalo dnes o 11. hod.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Podpredseda Smeru Juraj Blanár.
  2. Podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽANO).
  3. Eduard Heger na videosnímke v štúdiu televízie.
  4. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

Jednania medzi vládou a Lekárskym odborovým zväzom (LOZ) ešte stále nie sú na konci. K dohode nedošlo ani po včerajšom rokovaní na úrade vlády. Otvorenou stále zostáva predovšetkým otázka platov lekárov. Predseda parlamentu vyzýva všetkých zúčastnených, aby sa maximálne usilovali o kompromis, a predišli tým kolapsu zdravotníctva na Slovensku.

„Musíme myslieť v prvom rade na pacientov. Chápem nespokojnosť lekárov a ostatných zdravotníckych pracovníkov. Zdravotníctvo u nás je dlhodobo finančne poddimenzované, pracovné podmienky v nemocniciach sú nevyhovujúce, dva roky náporu počas pandémie tiež urobili svoje a prispeli k frustrácii zdravotníkov. „

Boris Kollár, predseda parlamentu a Sme rodina

„Dnes však vyzývam obe strany, aby sa čo najskôr dohodli, aby ustúpili každý v niečom zo svojich pozícií v záujme nájdenia kompromisu, aby mysleli zodpovedne,“ doplnil predseda Sme rodina.

Kollár sa už pred nejakým časom vyjadril, že pokiaľ sa vláda s lekármi nedohodne a bude to chyba koalície, z vlády odíde, pretože nechce byť súčasťou takej koalície, ktorá zapríčiní kolaps slovenského zdravotníctva.

Pacienti v ohrození

Znamenalo by to hrozbu, že by pacienti z dôvodu nedostatku lekárskeho personálu nedostali ani základnú zdravotnú starostlivosť. K tomuto katastrofickému scenáru, zatiaľ nedošlo, aj keď stojíme na úplnej hrane. Predseda parlamentu hovorí, že vláda pri posledných rokovaniach vyšla lekárom v otázke platov v ústrety.

Kasa nie je bez dna

„Vláda prišla s ponukou na zvýšenie platov na úroveň platov českých lekárov. Ak si zoberieme platový medián na Slovensku, tak ten je na úrovni 1 288 eur v hrubom. Lekárom bol ponúknutý viac ako trojnásobok. Či sa nám to páči, alebo nie, musíme si uvedomiť, že žijeme na Slovensku, máme tu nejaké pomery a štátna kasa nie je bezodná,“ povedal predseda parlamentu.

Stabilizačný príspevok

Po včerajšom rokovaní bol lekárom, ktorí zostanú v nemocniciach, ponúknutý tzv. stabilizačný príspevok. Ten má predstavovať 10 tisíc eur, pre atestovaných lekárov k tomu ďalších tisíc eur za každý rok praxe, spolu maximálne do výšky 30 tisíc eur. Ostatní zdravotnícki pracovníci by dostali príspevok 5 tis. eur. Príspevok by bol lekárom vyplatená v decembri na tri roky dopredu.

Čas sa kráti

Podpísanie memoranda s LOZ nateraz stále stroskotáva. Ak nedôjde k dohode do 30. novembra, minister zdravotníctva chce od 1. decembra zaviesť núdzový stav. Rokovania budú dnes pokračovať.

Nádej zomiera posledná

„Verím, že dnešné rokovania na vláde dopadnú pozitívne. Verím, že zúčastnené strany si uvedomia svoju zodpovednosť voči občanom a dospejú k dohode. Pevne verím, že k vyhláseniu núdzového stavu nebudeme musieť pristúpiť,“ dodal na záver B. Kollár.

Zdroj: TS


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kollár: Verím, že sa s lekármi dohodneme. Pacienti musia byť pre nás všetkých na prvom mieste!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku