eReport.sk
Poplach v Indonézii
Muži sledujú erupciu sopky Merapi v indonézskom meste Sleman, foto:tasr/afp

Poplach v Indonézii: Vybuchla sopka Merapi, jedna z najaktívnejších!


Poplach v Indonézii. Indonézska sopka Merapi v sobotu vybuchla, pričom vychrlila mrak horúceho popola a plynov do výšky siedmich kilometrov. Oznámil indonézsky úrad pre zvládanie katastrof.

Táto sopka ležiaca v indonézskej provincii Yogyakarta vybuchla okolo 12.00 h miestneho času (06.00 h SEČ) a bol pozorovaný prúd lávy s dĺžkou 1,5 kilometra, uviedol úrad pre zvládanie katastrof.

Poplach v Indonézii

Úrady varovali obyvateľov priľahlých oblastí, aby prestali vykonávať akákoľvek aktivity v nebezpečnej zóne – teda v okruhu troch až siedmich kilometrov od krátera sopky. Sopečný popol už ovplyvnil život obyvateľov v ôsmich priľahlých obciach, uvádza agentúra AFP s odvolaním sa miestnych predstaviteľov.

Jedna z najaktívnejších sopiek

Predstaviteľ miestneho úradu, ktorý sleduje aktivitu sopky, uviedol, že obyvateľov zatiaľ neevakuovali. „Staviame sa k tomu ako k jednorazovej udalosti,“ uviedol. Dodal, že úrad odporučí evakuáciu, ak sa bude aktivita sopky zvyšovať a ak sa bude rozširovať nebezpečné zóna v jej okolí.

Sopka Merapi dosahuje nadmorskú výšku 2963 metrov a je jednou z najaktívnejších indonézskych sopiek. Pri jej poslednom veľkom výbuchu v roku 2010 zahynulo vyše 350 ľudí. Erupcia si vtedy vyžiadala evakuáciu 280.000 ľudí a bola najsilnejšou od roku 1930, keď pri výbuchu tejto sopky zahynulo 1300 ľudí, uvádza AFP. Vyvolalo to poplach v Indonézii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď
  2. Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
  3. Prezidentka Zuzana Čaputová
  4. Primátor Kyjeva Vitalij Kličko
  5. Cenzúrovaný ekonóm Sachs

Indonézia sa nachádza v oblasti tzv. Ohnivého kruhu, kde sa stretávajú tektonické platne, čo spôsobuje vysokú sopečnú a seizmickú aktivitu. V súostrovnej krajine juhovýchodnej Ázie sa nachádza takmer 130 aktívnych sopiek.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poplach v Indonézii: Vybuchla sopka Merapi, jedna z najaktívnejších!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: