eReport.sk
Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď
Dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď. Foto: tasr

Naď: Slovensko by mohlo stíhačky na Ukrajinu poslať spolu s Poľskom!

Slovensko by mohlo poslať stíhačky MiG-29 na Ukrajinu spolu s Poľskom, uviedol vo štvrtok dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď. Podľa neho sa však ešte nerozhodlo o poskytnutí lietadiel, keďže tak musí urobiť vláda alebo parlament. V stredu vyjadril pripravenosť poskytnúť Ukrajine svoje stíhačky typu MiG-29 poľský prezident Andrzej Duda.

Naď tiež avizoval novú ponuku náhrady za migy, ktorá vraj niekoľkonásobne prevyšuje ich hodnotu. „Mám oficiálnu informáciu a potvrdil to aj poľský prezident pre CNN, že sú pripravení konať takýmto spôsobom. Je to správne, lebo si uvedomujú, že migy môžu zachraňovať ľudské životy a nám sú už zbytočné,“ spresnil minister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Je aj Naď dezinformátor?
  2. Danko o krokoch vlády
  3. Rusko neospravedlňujem

Slovensko ich nepotrebuje

Jaroslav Naď dodal, že sa o tom ešte nerozhodlo, keďže tak musí urobiť vláda alebo národná rada. „O tom teraz rokujú,“ uviedol. Uvítal by tiež, aby sa v Ústave SR jasne stanovilo, kto má aké právomoci v prípade dočasne poverenej vlády. Nemyslí si, že o darovaní stíhačiek by mala rozhodovať prezidentka. „Ak by to malo byť stanovené, tak by to rozhodnutie malo ísť na vládu,“ vyhlásil s tým, že by išlo podľa neho o najsprávnejšie a najjednoduchšie riešenie.

Naď zároveň vyzval, aby sa rozhodnutie o migoch už prijalo a odmieta politikárčenie. Pripomenul, že migy môžu na Ukrajine zachraňovať životy a Slovensko ich viac nepotrebuje.

Pilotov už treba cvičiť

Pripravenosť Poľska poskytnúť Ukrajine svoje stíhačky typu MiG-29 oznámil deň pred slovenským ministrom obrany poľský prezident Andrzej Duda, informovala agentúra PAP. „Sme pripravení dodať tieto lietadlá. Podľa mňa ich Ukrajina bude schopná okamžite použiť,“ povedal Duda pre CNN počas návštevy Spojených arabských emirátov. Migy by podľa Dudu mohlo Poľsko dodať v rámci medzinárodnej koalície, ktorej podobu bližšie nešpecifikoval.

Duda predpokladá, že ukrajinská armáda v budúcnosti prejde na štandardy NATO, a teda aj na modernejšie americké stíhačky F-16. Preto podľa neho treba už teraz cvičiť ukrajinských pilotov na tento druh strojov, ako to robí Varšava. Ukrajinská armáda však podľa poľského prezidenta aktuálne potrebuje najmä delostrelectvo s dlhým dostrelom.

Zdroj: tasr, afp, pap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď: Slovensko by mohlo stíhačky na Ukrajinu poslať spolu s Poľskom!

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti