eReport.sk
Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal. foto:tasr/ap

VIDEO Inaugurácia českého prezidenta: Pavel sľubuje aktívny štart a chce radšej kritiku


Inaugurácia českého prezidenta. Nový český prezident Petr Pavel plánuje byť aktívny vo funkcii hneď od začiatku. V prejave po zložení sľubu na Pražskom hrade avizoval, že čoskoro zverejní svoj plán konkrétnych cieľov na prvých sto dní.

Inaugurácia českého prezidenta

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zložil vo štvrtok na Pražskom hrade prezidentský sľub do rúk predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila. Stal sa v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zahynie demokracia rukami dnešných demokratov?
  2. Petr Pavel o týždeň pricestuje na Slovensko
  3. Zeman pod paľbou kritiky
  4. Zeman po návšteve Slovenska

Slávnostná ceremónia

V úvode schôdze prehovorila predsedníčka dolnej komory parlamentu Markéta Pekarová Adamová. Na jej výzvu pristúpili k stolu na pódiu Pavel a Vystrčil. Pavel s rukou položenou na výtlačku Ústavy ČR vyslovil prezidentský sľub pred približne 800 ľuďmi v sále.

Pavel podal ruku Vystrčilova a tak potvrdil svoje slová. Potom pri stole podpísal listinu s textom sľubu. Jeho podobu spolu s originálnymi doskami z mosadze a duralu vytvorili mladí českí umelci – typografka Petra Dočekalová a dizajnér Karel Matějka. Špeciálne pero na túto príležitosť vyrobil Marek Najvar. Týmto okamihom sa Pavel stal novým českým prezidentom. Počas štátnej hymny bola na Pražskom hrade opätovne vztýčená prezidentská štandarda a z Petřína vojaci odpálili 21 delových sálv.

Petr Pavel prichádza na Pražský hrad pred svojou slávnostnou inauguráciou.

Zdroj: tasr

Aktívny štart

V inauguračnom prejave Pavel povedal, že je pripravený radšej byť kritizovaný za príliš aktívny štart, než byť pasívny. Zároveň, ako dodal, chce do najvyššej ústavnej funkcie v krajine priniesť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, ktoré podľa neho v posledných rokoch zjavne strácali na dôležitosti. V inauguračnom prejave tiež vyhlásil, že aj v českej politike sa často presadzovali populisti, ktorých úspech sa opieral o manipulácie a šírenie strachu. On vraj na to nikdy nepristúpi.

Striedmejší pohľad

Česká republika je krajinou strednej veľkosti s unikátnou polohou v strede Európy a má tak často striedmejší pohľad na svet než krajiny s mocenskými ambíciami. Česko teda môže byť v zahraničnej politike hráčom stmeľujúcim štáty podobnej rozlohy s rozumným uvažovaním – a takých je v Európe väčšina. Ukrajina ukázala, ze odhodlanie je viac než sila agresora. Jednotný stredoeurópsky hlas je dôležitý, aby pomohol Ukrajine k víťazstvu nad ruskou agresiou. Aj tieto slová odzneli v inauguračnom prejave Petra Pavla.

Na ľudí nezabudol

Schôdza trvala približne 50 minút. V sále v predných radoch zaujali bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus spolu s manželkami a tiež vdova po Václavovi Havlovi Dagmar Havlová.

Po sľube Pavel s manželkou pozdravili ľudí z balkóna na Treťom nádvorí Pražského hradu. Následne v sprievode náčelníka generálneho štábu Karla Řehku prešiel špalierom bojových zástav k soche T. G. Masaryka na Hradčanskom námestí, kde položil kvety a pozdravil sa s verejnosťou. O pol štvrtej popoludní sa v Španielskej sále začalo menej formálne stretnutie pri čaši vína, na ktoré pozvali asi 2500 hostí. Slávnostný deň končí ekumenickou modlitbou za vlasť a prezidenta v Katedrále svätého Víta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Inaugurácia českého prezidenta: Pavel sľubuje aktívny štart a chce radšej kritiku

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne