eReport.sk
Spomienkové zhromaždenie Republiky
Spomienkové zhromaždenie Republiky. Foto: fb/milanuhrik-republika

Pomýlená Republika? Mazurek koniec fašizmu ignoroval, Uhrík spomínal na obete Sovietov!


Na mimoparlamentnú stranu Republika existujú v spoločnosti rôzne názory. Nájdeme v nej jej podporovateľov, bežných odporcov, ale aj takých odporcov, predovšetkým z liberálnejších kruhov, ktorí by stranu najradšej zakázali. Vrcholným predstaviteľom strany ako Milan Uhrík, alebo Milan Mazurek, často vyčítajú minulosť v ĽSNS, poprípade konkrétne prejavy neznášanlivosti.

Strana sa však aj napriek tomu snaží minimálne navonok prezentovať ako protifašistická a na rozdiel od Kotlebovej ĽSNS chcú Uhrík, Mazurek, či Suja pôsobiť evidentne umiernenejšie a akceptovateľnejšie. Koaličný potenciál strany, napríklad v porovnaní so Smerom, alebo s SNS, je však veľmi malý. A je otázne, či to nezaváži vo finálnom rozhodovaní voličov.

Republika pred nesprávnym pamätníkom?

Veľmi zvláštnym krokom sa Republika naviac odprezentovala v pondelok, v Deň víťazstva nad fašizmom. Množstvo opozičných strán si v tento deň pripomenulo hrôzy fašizmu a podiel Sovietskeho zväzu na jeho porážke. Republika sa však, chtiac či nechtiac, objavila pred nitrianskym pamätníkom, ktorý pripomína obete bombardovania Červenou armádou, nie nemeckými nacistami.

Samotný Uhrík pri tejto príležitosti podľa Štandardu pripomenul, že si spomínajú na ľudí, ktorí „boli počas tejto vojny zabití alebo odvážne položili svoje životy za iných“. Republiku naviac opäť označil za antifašistickú a to aj napriek tomu, že k jasnej kritike nacistického Nemecka 8. mája nepristúpila.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Eduard Heger sa ohlásil po dlhšej dobe.
  2. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  3. Vojnový biznis

Neviditeľný Mazurek?

Mazureka dokonca v tento deň nevidieť na ani jednej z pietnych spomienok, čo si už všimli aj diskutujúci na sociálnych sieťach. „Republika je antifašistickým hnutím – a to nielen smerom k minulosti, ale aj smerom k prítomnosti a budúcnosti,“ vyhlásil aj napriek rozpačitému prístupu Republiky Uhrík.

Z historického hľadiska existuje presvedčenie, že Červená armáda dňa 26. marca 1945 bombardovala obyvateľov Nitry bezdôvodne. Aj napriek tomu je však netypické, že je Nemecko v Deň víťazstva nad fašizmom konkrétna strana ušetrila. Uhrík možno týmto krokom opäť navial vietor do plachiet kritikov, ktorí tvrdia, že strana má niečo spoločné s radikálnou až extrémistickou ideológiou.

Vraj chceli byť apolitickí

Predstavitelia strany podľa si Uhríka 8. mája nechceli pripomenúť len Červenú armádu, ale aj civilné obete vojny. „Nerozlišujeme miesta a nevnášame politiku tam, kde sú pochované obete vojny. Prichádzame tam s pokorou a vyjadrujeme tým celkom jasne, že hnutie Republika je antifašistické. A že odmieta akúkoľvek vojnu, totalitu a ľudské utrpenie, nech už ide z ktorejkoľvek strany,“ dodal europoslanec.

Zdroj: standard.sk, fb/milanuhrik-republika

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pomýlená Republika? Mazurek koniec fašizmu ignoroval, Uhrík spomínal na obete Sovietov!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne