tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr

Politológ otvorene: Ruská invázia na Ukrajinu bola jedným z krajných scenárov

Ruská invázia na celom území Ukrajiny bola jedným z krajných scenárov. Je tragické, že sa stal realitou a ruský prezident Vladimir Putin sa tak rozhodol ísť cestou agresívnej útočnej politiky voči susedovi, ktorý ho k takémuto kroku ničím nevyprovokoval. Pre TASR to uviedol Gabriel Eštok z Katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Predpokladalo sa totiž, že ak by aj malo dôjsť k širšej vojenskej aktivite na ukrajinskom území, tak bude Putinov režim čakať na nejakú viac alebo menej reálnu zámienku. Ani na tú však Rusko nečakalo,“ poznamenal Eštok.

Verí, že Putinov režim nebude mať záujem zatiahnuť západných spojencov do tohto konfliktu a svoju útočnú politiku nebude mieriť na členov NATO. „Rovnako tak budú pravdepodobne zdržanliví aj západní spojenci a priamo sa vojensky do konfliktu na Ukrajine nezapoja. Ukrajina tak, bohužiaľ, ostane v tejto situácii vojensky osamotená,“ predpokladá. Politológ doplnil, že podpora štátov Európskej únie (EÚ) a NATO by však mala byť výrazná najmä v oblasti politickej, ekonomickej a dodávkami energií a vojenského materiálu.  

Odpoveďou EÚ na útok budú ekonomické a politické sankcie, ktoré budú realizované tak, aby zasiahli najmä Rusko. Nejakým spôsobom však vždy dopadnú aj na štáty, ktoré sankcie zavedú, podotýka Eštok.

Bude vás zaujímať:

  1. Nadežda Machútová počas tlačovej konferencie
  2. Videosnímka zachytáva lietadlo, po jeho prelete nasledoval ohlušujúci výbuch a detský plač.
  3. Robert Fico (uprostred) počas tlačovky Smeru.
  4. Ukrajina vojak
  5. Ukrajina vojak

„Vplyv to môže mať na regióny východného Slovenska, ktoré priamo susedia s Ukrajinou, teda Prešovský a Košický kraj, pretože ochota investovať výraznejšie v regiónoch, ktoré sú hraničnými so štátom, v ktorom je vedený rozsiahly vojnový konflikt, môže byť výrazne menšia,“ skonštatoval politológ pre TASR. Pokračuje, že útok môže mať vplyv na oblasť energetiky a Slovensko ho pocíti aj na náraste migrantov z Ukrajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ otvorene: Ruská invázia na Ukrajinu bola jedným z krajných scenárov

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku