eReport.sk
Mária Kolíková (Za ľudí).
Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Politici okolo Kolíkovej zúria, obávajú sa ďalších krokov Remišovej: Toto je pokračovanie čistiek!

AKTUALIZOVANÉ – Žiadosť o odvolanie štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzany Kumanovej, ktorú ministerke Natálii Milanovej (OĽANO) adresovala predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, je ďalším odvolávaním za iný názor. Vyhlásili to zástupcovia frakcie v strane Za ľudí. “Toto odvolanie považujeme za pokračovanie politických čistiek v našej strane, ktorá opúšťa hodnoty, na ktorých ju založil Andrej Kiska,” uviedli členovia frakcie na čele s ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou.

Pripomínajú, že Kumanová na poste štátnej tajomníčky, na ktorom sa venovala menšinovej a regionálnej kultúre, neurobila žiadnu chybu. “Má len iný názor na vnútrostranícku diskusiu,” poznamenávajú a pripomínajú v tejto súvislosti fakt, že aj Kumanová bola zástankyňou zvolania mimoriadneho snemu Za ľudí. Obávajú sa, že nepôjde o posledné odvolávania Remišovej kritikov.

Štátna tajomníčka ministerstva kultúry SR Zuzana Kumanová počas tlačovej konferencie k finančnej pomoci pre regionálnu kultúru v Bratislave 10. augusta 2021. – Foto: tasr

Kriticky sa zároveň vyjadrujú aj k údajným plánom obsadiť post štátneho tajomníka v rezorte kultúry bývalou poslankyňou Vierou Leščákovou, poukazujú pritom na to, že nemá s kultúrou vôbec žiadne skúsenosti a ani v strane sa tejto oblasti nevenovala. “Ak príde k tejto nominácii, bude popierať princípy odbornosti a podpory menšín, na ktorých bola strana Za ľudí založená,” dodáva frakcia.

Verná a lojálna k Remišovej

Mimochodom, exposlankyňa Lečšáková, zdá sa, skutočne stojí pevne za svojou straníckou šéfkou. Aj jej posledný status na Facebooku zo 6. augusta to potvrdzuje, keď pozývala občanov do Humenného na stretnutie s predsedníčkou Za ľudí: “Čo treba na to, aby sa na Slovensku žilo lepšie? Kofola z Veronikou” – hlási leták, ktorý Lečšáková zdieľala.

Zdroj: fb/Viera-Leščáková

Rozhodnutie o výmene na pozícii štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR patrí v zmysle koaličnej dohody do kompetencie strany Za ľudí. Vyhlásila to predsedníčka strany a ministerka investícií Veronika Remišová. Odmietla, že by doterajšiu štátnu tajomníčku Zuzanu Kumanovú odvolali za odlišný názor. Zmenou na poste sa má podľa Remišovej podporiť vzdelávací rozmer kultúry. Potvrdila, že funkcie sa má ujať podpredsedníčka Za ľudí Viera Leščáková.

Remišová sa ohradzuje, Kumanovú vraj informovala

“Dôrazne sa ohradzujem voči tvrdeniam, že pani Kumanová je odvolaná za odlišný názor. V súvislosti s dianím v strane nedošlo s pani Kumanovou k názorovým rozporom, preto takéto tvrdenia považujem len za pokus skupinky okolo Márie Kolíkovej naďalej poškodzovať stranu, z ktorej prakticky už dva mesiace odchádzajú,” reagovala Remišová. Dodala, že Kumanová bola o rozhodnutí vopred informovaná na osobnom stretnutí. “Zuzana Kumanová disponuje bohatými skúsenosťami z práce na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a jej zameranie smeruje viac do tejto oblasti. Veríme, že v tejto práci bude aj naďalej pokračovať,” dodala Remišová.

Zhoda na zmene má byť aj s ministerkou Milanovou

Leščáková sa podľa jej slov dlhodobo angažovala na regionálnej úrovni ako krajská poslankyňa v oblasti kultúry, v práci s národnostnými menšinami a prepájaní kultúrnych inštitúcií. Jej prínosom sú aj skúsenosti v oblasti vzdelávania. “Lepšie pochopenie významu kultúry pre spoločnosť a vzťah ku kultúre podporíme u mladých ľudí práve cez vzdelávanie,” povedala Remišová. S ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽANO) sa podľa jej slov zhodli na tom, že tieto priority chcú spoločne intenzívnejšie presadzovať a zastreší ich Leščáková.

Návrh na odvolanie by sa mal objaviť v programe stredajšieho (25. 8.) rokovania vlády. Samotná Kumanová sa chce k celej záležitosti vyjadriť až potom, na vláde by sa mala vyjadriť aj ministerka.

U Za ľudí dlhodobo vládne napätie, vnútorný boj v strane pokračuje:

  1. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  2. Mária Kolíková.
  3. Zuzana Kumanová
  4. Veronika Remišová
  5. Veronika Remišová, vedľa František Majerský.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politici okolo Kolíkovej zúria, obávajú sa ďalších krokov Remišovej: Toto je pokračovanie čistiek!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti