eReport.sk
Zuzana Kumanová
Zuzana Kumanová. Foto: tasr

Do Za ľudí sa nechcú miešať. Najvyššie postavenú Rómku v štáte odvolali, “lichotník” Matovič sa prejavil

AKTUALIZOVANÉ – Jednu šikovnú ženu strieda na poste štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR druhá. O personálnej výmene vo vedení rezortu kultúry, ktorú v stredu schválila vláda, to po rokovaní kabinetu povedal minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

“Pani (Zuzanu, pozn. red) Kumanovú mám rád, myslím si, že je to veľmi šikovný človek, ale rovnako musím povedať, že mám rád Vierku Leščákovú, takže si myslím, že veľmi dobrú štátnu tajomníčku strieda veľmi dobrá štátna tajomníčka,“ povedal Matovič.

Viera Leščáková (Za ľudí) skladá sľub poslankyne v marci 2020 ako náhradníčka za Michala Luciaka. Ten ju nedávno z poslaneckej lavice “vytlačil”. – Foto: tasr

Zdôraznil, že nebude vstupovať do nominácie strany Za ľudí a rozhodnutia jej predsedníčky Veroniky Remišovej, ktorá výmenu iniciovala. “Koaličná dohoda hovorí jasne o tom, že si nekádrujeme navzájom nominácie,“ upozornil Matovič. Dodal, že personálnu zmenu odsúhlasili všetci prítomní ministri na vláde.

Related Posts

  1. Mária Kolíková.
  2. ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) .
  3. Mária Kolíková (Za ľudí).
  4. Štátna tajomníčka ministerstva kultúry Viera Leščáková (Za ľudí).
  5. Veronika Remišová, vedľa František Majerský.

O politických nomináciách, ktoré sú v právomoci strany Za ľudí, hovorila v súvislosti so zmenou svojej štátnej tajomníčky pred i po rokovaní vlády aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Odmietla súčasne špekulovať o kontexte personálnej výmeny. “Nebudem sa miešať do vnútrostraníckej témy strany Za ľudí,“ zdôraznila.

Ministerka Natália Milanová (OĽANO) a jej dnes už bývalá štátna tajomníčka Zuzana Kumanová. Šéfka rezortu kultúry odvolanie Kumanovej odmietla komentovať. – Foto: tasr

Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková na sociálnej sieti uviedla, že Kumanová bola doteraz najvyššie postavenou Rómkou v štátnej správe a jedinou Rómkou, ktorá sa zúčastňovala na rokovaniach vlády, keď zastupovala ministerku kultúry.

Bučkovej jej ľúto

“Je mi ľúto, že tento post dnes opúšťa. Hlboko si vážim a som vďačná za jej spoluprácu najmä pri príprave Stratégie pre rovnosť, inklúziu a participáciu Rómov do roku 2030. Vďaka jej zainteresovanosti a osobnému nasadeniu sa do uznesenia vlády dostala aj úloha pre ministerstvo kultúry vypracovať do konca roka 2021 Víziu rozvoja rómskej kultúry, jazyka a podpory identity a akčný plán,” spresnila Bučková.

Zdroj: fb/andreabuckovaRK

Predsedníčka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová nepovedala Zuzane Kumanovej dôvod jej odvolania z postu štátnej tajomníčky Ministerstva kultúry (MK) SR. Kumanová sa ani nestretla s výhradami k svojej práci či k svojim odborným názorom. Vyhlásila to Kumanová v reakcii na svoje stredajšie odvolanie. Vo vnútrostraníckych diskusiách zastávala podľa svojich slov neutrálny postoj, no niektoré diskusie boli podľa nej za čiarou.

Kumanová: Nikdy neboli výhrady k mojej práci

“Dôvod nebol pomenovaný ani nikdy neboli výhrady k mojej práci alebo k tomu, aké odborné názory by som tu zastávala. Aj interpretácia, že pani Leščáková príde realizovať témy, ktoré sa viac týkajú vzdelávania, tak s tým, že toto by sa malo posilniť na ministerstve kultúry, som sa predtým nestretla,” povedala Kumanová novinárom. O svojom odchode sa dozvedela na stretnutí s Remišovou.

Nemala hlasovacie právo na predsedníctve strany

Kumanová sa necíti kompetentná vyjadrovať sa k vnútrostraníckym problémom. Z pozície štátnej tajomníčky bola členkou predsedníctva bez hlasovacieho práva, niektoré predsedníctva boli podľa nej veľmi búrlivé. Nemyslí si, že bola odvolaná pre svoje konkrétne názory. “Zostávala som veľmi neutrálna v rozhodnutiach,  ktoré sa diali na predsedníctve. Nemala som hlasovacie právo, ale niektoré skutky a formulácie, a diskusie sú naozaj za čiarou,” dodala.

Podpora Rómov ju teší

Mrzí ju, že pri politických rozhodnutiach nie je odbornosť na prvom mieste. “Je to výsledok dohody a koaličného rozhodnutia, a rozhodnutia Veroniky Remišovej,” zdôraznila Kumanová. Teší ju podpora a list, ktorým sa rómske osobnosti obrátili na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).

“Za deväť mesiacov sa nám podarilo jednak ukončiť výzvu a začať implementáciu projektov na kultúrno-kreatívne centrá, jednak rozbehnúť výzvu na regionálnu kultúru,” spresnila s tým, že mala na starosti aj štátny jazyk a národnostné menšiny. Podieľala sa tiež na príprave strategických dokumentov. Kumanová ešte nevie, kde bude profesijne ďalej pôsobiť, má podľa svojich slov niekoľko pracovných ponúk, ponúkajú jej participáciu na rôznych projektoch.

Štátna tajomníčka Ministerstva kultúry (MK) SR Zuzana Kumanová v stredu končí vo svojej funkcii. Návrh na jej odvolanie a zároveň menovanie jej nástupkyne Viery Leščákovej schválila v stredu vláda.

O odvolanie Kumanovej, ktorá sa v rámci rezortu venovala prioritne menšinovej a regionálnej kultúre, požiadala Milanovú vicepremiérka Remišová. Jej oponenti v strane to vnímajú ako trest za Kumanovej názor, súvisiaci so zmenou vedenia Za ľudí.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Do Za ľudí sa nechcú miešať. Najvyššie postavenú Rómku v štáte odvolali, “lichotník” Matovič sa prejavil

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti