Viaceré európske krajiny postupne rušia opatrenia a vracajú sa do relatívne normálneho života. Slovensko je od tohto momentu ešte asi ďaleko. To sa nepáči mnohým ľuďom, ktorí hlavne na sociálnych sieťach šíria zaručené informácie, prečo je tomu tak.
„Naša obľúbená rubrika o zaočkovanosti pokračuje. V posledných dňoch slovenská dezinformačná scéna rada používa naratív o tom, že krajiny na západe Európy rušia opatrenia. Keď sa však povie A, musí sa povedať aj B. Krajiny ako Írsko či Veľká Británia majú vysokú zaočkovanosť a milióny podaných tretích dávok,“ píše polícia na svojom profile.
Mohlo by vás zaujímať:
Pri omikrone majú pravdepodobne najhoršie za sebou a nemocnice ani služby im vďaka vakcinácii neskolabovali. Pripomenuli, prečo je dôležité sa dať zaočkovať aj treťou dávkou. Na sociálnej sieti uverejnili názory dvoch odborníkov. Ako prvý je Zdeněk Hel, český imunológ, univerzita v Alabame, člen MeSES. „Schopnosť vakcíny predísť asymptomatickej či symptomatickej infekcii, ktorá je spôsobená jej schopnosťou indukovať neutralizačné protilátky, výrazne klesá v priebehu šiestich mesiacov po očkovaní. Imunizácia však vytvára aj špecifické pamäťové T- a B-lymfocyty, ktoré prežívajú niekoľko rokov. Prítomnosť pamäťových T- a B-buniek vo väčšine prípadov zabráni ťažkému priebehu choroby a nutnosti hospitalizácie,“ tvrdí Hel.
Druhý zdroj polície je Juraj Kopáček, virológ, vedecký riaditeľ Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. „Z doterajších štúdií sme zistili, že mRNA a adenovírusové vektorové vakcíny stimulujú aj T-bunkovú vetvu imunitnej odpovede, pričom dochádza k tvorbe pamäťových buniek. Ako dlho táto pamäť vydrží, zatiaľ nevieme. Uvidíme to až časom. Dobrou správou je, že veľkú väčšinu miest v spike proteíne, ktoré aktivujú T-bunky, má variant omikron totožnú s pôvodným vakcinačným kmeňom,“ tvrdí Kopáček.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Polícia sa obula do dezinformátorov: Pozrite na tieto dáta zaočkovanosti!