eReport.sk
Jana Bittó Cigániková (SAS)
Jana Bittó Cigániková (SAS). Foto: tasr

Cigániková nedá dopustiť na Sabaku! Vyjadrila mu veľký obdiv a rešpekt, zdieľala rozhovor s lekárom

Jana Bittó Cigániková je azda jednou z najväčších podporovateľov očkovania proti covidu medzi našimi politikmi. Koaličná poslankyňa z SaS vždy vystupuje takpovediac v prvej línii medzi tými, ktorí dookola zdôrazňujú, že vakcíny sú jedinou cestou z pandémie nového koronavírusu. Treba pripomenúť aj fakt, že sa politička snaží ísť občanom príkladom. Okrem toho, že sama očkovania bez reptania podstúpila, verejne vakcináciu propaguje aj cez svoju rodinu, pričom vpich ihlou neuprela ani vlastným deťom. V utorok neskoro večer šéfka zdravotníckeho výboru iba potvrdila, že jej postoj k očkovaniu je naďalej jednoznačný a nemenný.

Cigánikova tentoraz svoj vysoko pozitívny postoj k vakcinácii vyjadrila zdieľaním rozhovoru so známym lekárom Petrom Sabakom. Poskytol ho Denníku N, pričom článok je ponúkaný čitateľom s veľavravným titulkom. Ten cituje nasledujúce Sabakove slová: „Na klinike sme nemali jediného pacienta s boostrom. Tretia dávka chráni pred hospitalizáciou na 90 percent.“

Saskárku tento rozhovor úprimne oslovil až nadchol a na adresu lekára, ktorého zjavne obdivuje a rešpektuje, pochvalne poznamenala: „Názor človeka, ktorý sa v posledných mesiacoch stará o viac pacientov, než si kedykoľvek počas štúdia či nasledujúcej praxe predstavoval, si veľmi vážim.“

Ani Sabaka, ktorý rovnako ako Cigániková zastáva názor, že očkovanie proti korone je jedinou cestou z pandémie, však zdá sa, by už viac ako tri dávky vakcíny neodporúčal. Ako nedávno uviedol pre denník Pravda, očkovanie štvrtou dávkou nemá zmysel, nevylučuje ale očkovanie novou vakcínou v budúcnosti.

EMA aj WHO varovali pred problémom s imunitou

Pripomíname, že Európska lieková agentúra (EMA) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), teda dve z najvýznamnejších zdravotníckych autorít sveta, sa o neustálom očkovaní proti covidu vyjadrili spôsobom, ktorý nie je práve podporou takejto vakcinácie.

EMA: Ľudia už začnú byť unavení z neustáleho podávania podporných dávok.

EMA spochybnila udržateľnosť plošného očkovania štvrtou dávkou. Lieková agentúra zároveň vyjadrila presvedčenie, že šírenie nového koronavírusového variantu omikron posúva ochorenie COVID-19 z fázy pandémie smerom k trvalo sa vyskytujúcemu ochoreniu, s ktorým ľudstvo bude schopné žiť. Podobne sa k tejto téme predtým vyjadrila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). „Ak našou stratégiou bude to, že budeme dávať každé štyri mesiace posilňujúce dávky, môžeme potenciálne dospieť k problémom s imunitnou odpoveďou,“ uviedol pred pár dňami predstaviteľ EMA pre vakcinačné stratégie Marco Cavaleri.

Podľa neho by v takomto prípade hrozilo aj to, že ľudia už začnú byť unavení z neustáleho podávania podporných dávok. Zároveň však vyjadril nádej, že nový vysokonákazlivý variant omikron posunie COVID-19 z pandemickej fázy do endemickej, teda k ochoreniu, s ktorým ľudstvo dokáže žiť.

EÚ zavelila, aby sa krajiny pripravili na štvrtú dávku

V rovnaký deň, keď vyhlásenie liekovej agentúry uzrelo svetlo sveta, eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová ministrom zdravotníctva členských krajín EÚ povedala, aby sa pripravili na podávanie štvrtej dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 hneď, ako jej potrebu potvrdia údaje. „Ak budeme mať k dispozícii presvedčivé údaje o tom, že štvrtá dávka je potrebná, budeme pripravení konať,“ povedala Kyriakidesová.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jana Bittó Cigániková (SaS) a Milan Mazurek (nezaradený).
  2. Očkovanie
  3. Peter Sabaka

Zdroj: eReport/tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cigániková nedá dopustiť na Sabaku! Vyjadrila mu veľký obdiv a rešpekt, zdieľala rozhovor s lekárom

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti