eReport.sk
Ukrajinská protiofenzíva
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak. Zdroj: t.me/M_Podolyak

Podoľak: Ak Západ posilní dodávky zbraní vyhráme už tento rok


Ukrajina bude schopná vojnu s Ruskom vyhrať tento rok, ak západné krajiny posilnia dodávky zbraní, a to najmä raketových systémov dlhého doletu. V stredu to v rozhovore pre agentúru AFP uviedol poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Putin tlačí na vládu
  2. Stojíme za ukrajinským ľudom
  3. Rastislav Káčer

Rakety s doletom viac ako sto kilometrov

„Jedine rakety s doletom viac ako 100 kilometrov nám umožnia značne urýchliť deokupáciu území,“ povedal Podoľak s tým, že v takomto prípade by sa vojna skončila najneskôr na jeseň. „Na Rusko nezaútočíme. Vedieme výlučne obrannú vojnu,“ zdôraznil. Avšak bez rozsiahlych dodávok ťažkých zbraní od západných krajín sa bude vojna pravdepodobne ťahať desaťročia, varoval.

Potrebujeme aj tanky

Podľa Podoľaka potrebuje Kyjev tiež ťažké tanky, ako napríklad nemecké Leopardy, a delostrelectvo. Poradca prezidenta Volodymyra Zelenského ocenil, že Francúzsko ukrajinským silám prisľúbilo dodať ľahké tanky. Zároveň poznamenal, že „stále chceme dostať 250 až 350 ťažkých tankov“.

Chýba nám munícia

Kyjev taktiež potrebuje viac munície kalibru 155 milimetrov, bojové drony schopné vykonávať útoky na okupovaných územiach a protilietadlové systémy, vrátane nemeckých protilietadlových obrnených vozidiel Cheetah.

Urýchlite dodávky

Európa a Spojené štáty podľa Podoľaka možno čoskoro urýchlia dodávky zbraní, pretože rozumejú tomu, že sú kľúčové na ukončenie vojny. „Naši partneri pochopili, že presun dostatočného množstva zbraní na Ukrajinu umožní obmedziť túto vojnu na okupované územia,“ konštatoval.

Nové systémy protilietadlovej obrany, ako americké Patrioty alebo francúzske systémy Crotale, budú čoskoro schopné neutralizovať hrozbu, ktorú predstavujú ruské útoky na ukrajinské energetické zariadenia, „Do jedného mesiaca budeme môcť zavrieť nebo,“ povedal Podoľak. Ukrajina bude čoskoro schopná zostreliť 95 percent rakiet vypálených Ruskom namiesto súčasných 75 percent, dodal.

Dodajte taktické rakety

USA už vlani dodali Ukrajine systémy s dosahom 80 kilometrov, avšak Kyjev tlačí na Washington, aby poskytol aj taktické rakety dlhšieho doletu ATACMS, ktoré majú dosah okolo 300 kilometrov. Takéto systémy by Ukrajine umožnili „zničiť všetku ruskú vojenskú infraštruktúru na okupovaných územiach vrátane Donbasu“ na východe Ukrajiny a na Krymskom polostrove, ktorý Moskva anektovala v roku 2014, hovorí Podoľak.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podoľak: Ak Západ posilní dodávky zbraní vyhráme už tento rok

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: