eReport.sk
Stojíme za ukrajinským ľudom
Kanadský premiér Justin Trudeau. Foto: tasr/ap

Kanada kúpi americký systém protivzdušnej obrany NASAMS, daruje ho Ukrajine


Stojíme za ukrajinským ľudom. Odkázala kanadská ministerka obrany. Kanada plánuje kúpiť americký systém protivzdušnej obrany v hodnote 406 miliónov kanadských dolárov (280 miliónov eur), aby ho následne mohla darovať Ukrajine. V noci na stredu to vyhlásil kanadský premiér Justin Trudeau. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Eduard Chmelár v štúdiu eReportu.
  2. Vojna všetko vyrieši
  3. Sme v nebezpečenstve

Kanadská ministerka obrany Anita Anandová oznámila, že dodávka moderného systému protivzdušnej obrany NASAMS má slúžiť na to, aby sa Ukrajina dokázala brániť voči ruským útokom namiereným na tamojšiu kritickú infraštruktúru.

Stojíme za ukrajinským ľudom

Pozemný systém NASAMS sa osvedčil najmä v boji proti raketovým útokom, náletom a dronom, píše AFP.

„Kanada bude i naďalej stáť za ukrajinským ľudom, ktorý bojuje proti ruskej nezákonnej a neospravedlniteľnej agresii,“ uviedla Anandová v príspevku na Twitteri.

Zelenský

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský sa na sociálnej sieti poďakoval Kanade za podporu pri ochrane vzdušnému priestoru. „NASAMS, ktorý nám zaobstarala Kanada, bude silným ochranným štítom pre naše mestá a obyvateľov,“ dodal.

Pomoc

Dodávka systému protivzdušnej obrany je ďalšou položkou, ktorou Kanada pomáha Ukrajine v boji proti ruskej invázii, pripomína AFP. Ottawa už Kyjevu poslala obrnené vozidlá, muníciu, kamery na drony a zimné oblečenie.

Systémy protivzdušnej obrany už Ukrajine poslali aj Spojené štáty, Nórsko, Španielsko, Nemecko a Francúzsko.

Slovensko

„Zahraničná politika Slovenska sa bude podľa neho aj tento rok niesť v podobnom duchu ako minulý rok, teda v podpore Ukrajine. „Samozrejme, budeme robiť proslovenskú politiku. Takú, ktorá garantuje Slovensku maximálnu bezpečnosť, stabilitu, integritu a prosperitu,“ uviedol dočasne poverený minister zahraničia Káčer.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kanada kúpi americký systém protivzdušnej obrany NASAMS, daruje ho Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: