eReport.sk
Rastislav Káčer
Rastislav Káčer. Foto: tasr

Káčer to vidí takto: Podpora Ukrajine bude pre SR najväčšou výzvou aj v roku 2023


Káčer to vidí takto. Vojna na Ukrajine bude pre Slovensko výzvou aj v tomto roku. Dôležité tiež bude zachovanie prosperity a zvyšovanie nezávislosti od zdrojov energie. Zhodnotil dočasne poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rastislav Káčer
  2. Rusko je hrozbou pre každý štát
  3. Pofidérne dotácie
  4. Za nehynúcu podporu Ukrajiny

Zahraničná politika Slovenska sa bude podľa neho aj tento rok niesť v podobnom duchu ako minulý rok, teda v podpore Ukrajine. „Samozrejme, budeme robiť proslovenskú politiku. Takú, ktorá garantuje Slovensku maximálnu bezpečnosť, stabilitu, integritu a prosperitu.

Ukrajina musí vydržať

A presne podpora Ukrajiny je v tomto duchu, pretože keby Ukrajina tento rok nevydržala tento nápor, tak si myslím, že by to mohlo mať veľmi dramatické dôsledky pre slovenskú bezpečnosť a našich občanov. Takže toto bude obrovská výzva na tento rok,“ skonštatoval.

Dôležité podľa Káčera bude aj zachovanie a garancia prosperity. „Okrem iného závisí aj od energonosičov a zdrojov energie. To znamená jadrové palivo, ropa, plyn,“ ozrejmil s tým, že Slovensko sa bude v tomto smere naďalej snažiť zvyšovať svoju nezávislosť. „Tak ako tento rok, čo sa nám veľmi úspešne darilo. V plyne sme aj absolútne zásadne znížili závislosť, v rope dosť dôležitým spôsobom, pričom chceme pokračovať,“ priblížil minister.

Budeme bojovať

Výzvou tiež podľa neho bude bojovať aj s ostatnými dosahmi krízy, ktorú spôsobilo Rusko. „Pretože to ovplyvňuje svetovú ekonomiku. Bohužiaľ, je to cena za ruskú agresiu a musíme sa s tým čo najlepšie vedieť vysporiadať tak, aby to nemalo dosahy na našu bezpečnosť,“ skonštatoval.

Existuje riziko zmeny

Smerom dovnútra považuje v tomto roku za dôležité zachovať kohéziu a konzistentnosť slovenskej zahraničnej politiky. Podotkol, že vzhľadom na politické dianie existuje riziko zmeny zahraničnej politiky Slovenska.

Je nám jasné kde patríme

„Lebo keď sa aj dnes pozrieme, čo sme tradične nazývali silným konsenzom v našej politike, že nám je jasné, aké pozície zastávame, že nám je jasné, kam patríme, tak dnes vidíme aj politikov, od ktorých by som to nebol býval v minulosti čakal, že spochybňujú naše základné piliere a robia všetko pre to, aby Slovensko vyvrhli zo spoločenstva slušných krajín a zaradili ho tam, kde si myslím, že nechceme patriť. A nielen to, ale že by nám to aj ekonomicky aj bezpečnostne veľmi škodilo,“ uviedol Káčer.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Káčer to vidí takto: Podpora Ukrajine bude pre SR najväčšou výzvou aj v roku 2023

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: