eReport.sk
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák
Bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Zdroj: tasr

Podľa Kaliňáka sú kajúcnici nájomnými svedkami: Na konci dňa zaplačú, spravodlivosti sa nedá utiecť!


Exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) si myslí, že v momente, kedy sa na Slovensko vráti právny štát, ktorý tu v súčasnosti podľa opozície neexistuje, budú niesť všetci kajúcnici, ktorí si vraj pre svoju záchranu vymýšľajú skutky a potvrdzujú vyšetrovateľmi predpísané výpovede, zodpovednosť. Vláda sa chce podľa neho na svojich stoličkách zachrániť tým, že vykonáva hocičo, čo jej v zahraničí, teda v západnom svete prikážu. Postupne sa podľa neho odkrýva, že obvinenia voči predstaviteľom Smeru neboli oprávnené, pri čom ako príklad spomína vyjadrenia ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) o nakradnutých miliardách počas vlád Smeru. Faktom je, že uvedené miliardy sa v rozpočte po nástupe vlády OĽANO, Sme rodina, SaS a Za ľudí neprejavujú.

„Táto vláda leží na zemi, ona už ani nepodlieza, robia všetko čo im povedia zahraniční partneri. Oni sa snažia týmto zachrániť,“ povedal Kaliňák v rozhovore pre Dav Dva.

Kajúcnik ako nájomný svedok?

Systém kajúcnikov je podľa exministra tak nedokonalý, že sa pri jeho zneužití stali zo spolupracujúcich obvinených v podstate nájomní svedkovia. Učebnicovým príkladom má byť Ľudovít Makó. „Tvrdí sa to vo výsluchu, že svedčí v 86-tich veciach. To je vlastne nájomný svedok,“ konštatuje Kaliňák. V súvislosti s Makóovymi výpoveďami mala dokonca dostať mastné štátne zákazky firma LAMA SK, ktorú má mať pod kontrolou práve Makó. Množstvo zdrojov uvádza, že Makó túto informáciu odmieta, no faktom je, že firma na základe registra zmlúv zákazky dostala a Makó podľa Kaliňáka sám priznal, že ju vlastní: „On sa k tomu aj priznával v niektorých výpovediach a v niektorých uzneseniach bolo uvedené, že je to jeho firma.“

Ľudovít Makó na fotografii z júna 2018, keď zastával funkciu šéfa Kriminálneho úradu Finančnej správy.

Vo viacerých kauzách vystupuje ako „kajucník“ Ľudovít Makó – Foto: tasr

Cielene lámu citlivých ľudí?

To, že sa polícia snaží obvinených zlomiť na to, aby sa z nich stali kajúcnici, smrdí z viacerých prípadov. Môžeme si spomenúť napríklad na exšéfa polície Milana Lučanského, ktorému bol v podstate až do smrti odopieraný styk s rodinou a z časti aj s advokátom. Kaliňák sa pri tom snaží popísať celý systém aj na základe svojej vlastnej a ešte stále relatívne živej skúsenosti.

„Teraz keď sa bavíme o tom, že ako ich ,´lámu´, tak Lipšicové komandá ako Čurilla, Vám pripravia tie podmienky. Tak ako v mojom prípade, ale ja som našťastie už niečo v živote zažil. Ale oni Vás odrežú od okolitého sveta, aby ste nemohli komunikovať s nikým, až čakáte, že niekde po ceste medzi políciou, prokuratúrou a súdom stretnete svojich advokátov a budete mať šťastie. Dovtedy majú šancu Vám vymývať mozog, že dostanete 15 až 20 rokov a ste skončili. Bol prípad, keď operatívci povedali obvinenému, že jeho žena mala nehodu, že je ,´nahraný´,“ upozorňuje exminister.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ilustračné foto
  2. Blaha je blázon
  3. Generálny prokurátor SR reaguje
  4. Zomrel známy slovenský umelec
  5. Advokát Marek Para po prepustení z väzby na ŠTS v Pezinku 24. apríla 2022.

To, že či niekto je obvinený, sa v politicky citlivých kauzách nemá odvíjať od toho, či sa niečoho dopustil, ale či stojí na tej správnej, v tomto prípade vládnej názorovej strane. „My ale stále hovoríme o tom, že keď chceme zachovať demokraciu, čo je naša primárna snaha, tak nemôžeme si vyberať, že keď je to proti nášmu nepriateľovi, tak je to O.K.,“ upozorňuje Kaliňák.

Inšpekcia čurillovcov riešila, tí jej chceli zapáliť auto

Mediálne známy bol aj prípad nahrávky vyšetrovateľov NAKA, ktorí sú mediálne známi pod menom „čurillovci“. Na nahrávke, ktorá mala byť legálne získaná Úradom inšpekčnej služby, sa mali rozprávať napríklad o tom, ako zastaviť vyšetrovateľku inšpekcie Dianu Santusovú v snahe preveriť ich. Chceli jej dokonca aj podpáliť auto. „Až napokon zistili, že čurillovci majú strašný problém, tak sa rozhodli zaútočiť na Inšpekciu. Toho sme dnes svedkami, novinári to volajú , ´Vojna policajtov´ , hoci je evidentné z tohto priebehu, kto má pravdu,“ poukazuje na celý prípad Kaliňák.

Týmito aktivitami, teda hlavne kriminalizáciou, sa má vláda snažiť poraziť neustále rastúci Smer. Ideologicky to podľa Kaliňáka totižto nedokáže: „Ono to tak aj do určitej miery samozrejme súvisí. Viete veľmi dobre, že oni neboli nikdy schopní bojovať so Smerom ideologicky, alebo nejakými výsledkami. My sme sa snažili presadzovať sociálny štát a z príjmov štátu prerozdeľovať tieto veci do vlakov zadarmo, alebo nejakých obedov zadarmo, do trinásteho dôchodku a podobných vecí, nechcem tu podrobne vymenovať všetky veci. A s tým sa nevedeli konfrontovať, lebo tá pravicová politika toho individualizmu a nesolidarity nemala odozvu v slovenskej spoločnosti. Tak sa rozhodli v jednej chvíli, a mňa to zasiahlo v roku 2015, teda po migračnej kríze, kedy teda aj ja som prestal byť ten chlapec, ktorý akože je vhodný. Začalo to útokmi vo všetkých tých kauzách, ktoré dnes hodnotíme ako vymyslené.“

Kajúcnikov to vraj dobehne

Aj keď sa zdá, že tzv. kajúcnici ako Makó majú v tomto momente postarané o peknú prítomnosť a budúcnosť, exminister vnútra si myslí pravý opak. Po znovunastolení právneho štátu ich vraj čaká rýchle vytriezvenie. „Všetci kajúcnici na konci dňa zaplačú, pretože tej spravodlivosti sa nedá utiecť, Pretože nie je možné, aby mali závažné trestné činy, a zrazu dostávali podmienky, keď sa im slávnostne podarilo usvedčiť niekoho z korupcie 800 eur. Alebo že za 1 500 euro dostal televízor,“ vyjadril sa.

Problémy so zákonom sa naviac o chvíľu podľa neho nebudú týkať len Smeru, ale všetkých názorových oponentov. Faktom je, že si polícia v posledných mesiacoch vyšliapla aj na niekoľko nominantov strany Sme rodina, čo mnohí považujú za interné vládne vydieranie. „Ja si myslím, že za chvíľu sa už minie celá opozícia z pohľadu útoku na ňu, začínajú byť na rade predstavitelia SaSky, predstavitelia Hegerovho krídla a za chvíľu budú na rade bohužiaľ aj obyčajní ľudia, ktorí sa náhodou dostanú do nejakého konfliktu, a vtedy naozaj už celá verejnosť pochopí, že to nie je len o nás ale o celom Slovensku, akým spôsobom sme sa vrátili do 50–tych rokov a prídu voľby. Ľudia si budú želať normálnych ľudí, ktorí zastupujú záujmy slovenského ľudu, a vtedy sa ten právny štát vráti,“ dodal Kaliňák.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Podľa Kaliňáka sú kajúcnici nájomnými svedkami: Na konci dňa zaplačú, spravodlivosti sa nedá utiecť!

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre