eReport.sk
Právo na všetko?
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zdroj: tasr/ap

Poďakovanie za solidaritu! Zelenskyj chce osobitný štatút pre Poliakov


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poslal do parlamentu návrh zákona udeľujúci poľským občanom na Ukrajine osobitný štatút. V prípade jeho schválenia budú Poliakom priznané rovnaké práva, aké Varšava zaručila utečencom z Ukrajiny po tom, ako Moskva zaútočila na ich vlasť. TASR prevzala správu z agentúry PAP, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie kancelárie ukrajinského prezidenta.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rusko a Bielorusko
  2. Na ilustračnej snímke ukrajinský vojak zabezpečuje presun spolubojovníkov počas kontroly nástražných pásc v meste Buča pri Kyjeve.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Sloviansk je ukrajinské mesto v Doneckej oblasti. Ilustračná snímka.
  5. Tank so symbolom Z.

Návrh obsahujúci „právne a sociálne záruky“ je vyjadrením vďaky poľskému národu za solidaritu a podporu Ukrajiny v čase ruskej ofenzívy, píše sa vo vyhlásení úradu ukrajinského prezidenta. Uplatňuje sa ním tiež princíp reciprocity.

Čo garantujú benefity od Poliakov

Poľský parlament prijal v marci návrh zákona týkajúci sa pomoci pre utečencov z Ukrajiny. Tí majú na základe neho nárok na finančnú podporu, získanie legálneho pobytu v krajine či udelenie identifikačného čísla, nazývaného aj PESEL. To umožňuje držiteľom získať prácu, ale napríklad aj poslať deti do škôl či k lekárovi. Mladí Ukrajinci majú tiež právo pokračovať v štúdiu na poľských školách a univerzitách.

Ide o úlohu Varšavy pri povojnovej obnove

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre PAP povedal, že cieľom návrhu nového ukrajinského zákona je zjednodušiť budúcu spoluprácu krajín. „Zámerom je vytvoriť identické riešenia, ktoré sú záväzné v Poľsku, a uľahčujú budúcu ekonomickú a sociálnu spoluprácu,“ priblížil. Dodal, že je to dôležité hlavne čo sa týka plánov na povojnovú obnovu Ukrajiny a úlohu Varšavy v tomto úsilí.

Zelenskyj okrem toho udelil čestný titul mestu Przemyšl na juhovýchode Poľska, a to za bezprecedentnú solidaritu s ukrajinských utečencami zo strany miestnych predstaviteľov, obyvateľov a dobrovoľníkov, ich obrovskú pomoc a tiež za obhajobu nezávislosti a suverenity Ukrajiny. Rovnaký čestný titul predtým dostalo aj mesto Rzeszów.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poďakovanie za solidaritu! Zelenskyj chce osobitný štatút pre Poliakov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: