eReport.sk
Uvažuje o zbrojení Ruska
Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching, foto:tasr/ap

Si Ťin-pching: Svetový poriadok sa nemôže riadiť záujmami a príkazmi jednej krajiny!

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok uviedol, že návrh Pekingu na vyriešenie konfliktu na Ukrajine odráža názory svetového spoločenstva a snaží sa neutralizovať dôsledky krízy. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Londýn sa spojil s Kyjevom
  2. Ďakujeme Ursula!
  3. Zákony nie sú prekážkou?

Si Ťin-pching vo vyjadrení pre ruský denník Rossijskaja gazeta zverejnenom tesne pred zahájením návštevy Moskvy však zároveň priznal, že riešenie konfliktu na Ukrajine nie je jednoduché.

Mierový plán

Čínsky mierový plán, ktorý Peking zverejnil vo februári, podľa jeho slov predstavuje „v maximálnej možnej miere jednotu názorov svetového spoločenstva“.

„Dokument slúži ako konštruktívny faktor pri neutralizácii dôsledkov krízy a podpore politického urovnania. Komplexné problémy nemajú jednoduché riešenia,“ uviedol čínsky prezident.

Mierové riešenie situácie na Ukrajine by zároveň „zaistilo stabilitu globálnej výroby a dodávateľských reťazcov“, dodal.

Racionálnosť

Si Ťin-pching vyzval na „racionálne východisko“ z krízy, ktoré by sa podľa jeho slov „našlo, ak by sa všetci riadili koncepciou spoločnej, komplexnej a udržateľnej bezpečnosti a pokračovali v dialógu a konzultáciách rovnocenným, obozretným a pragmatickým spôsobom.“

Čínsky prezident uviedol, že jeho návšteva Ruska, ktorú zaháji v pondelok, je zameraná na posilnenie priateľstva medzi oboma krajinami, všestranného partnerstva a strategickej interakcie vo svete ohrozovanom „aktmi hegemónie, despotizmom a násilím.“

Neexistuje univerzálny model

„Neexistuje univerzálny model vlády a neexistuje svetový poriadok, kde by rozhodujúce slovo patrilo jedinej krajine,“ dodal.

„Globálna solidarita a mier bez rozkolov a prevratov sú v spoločnom záujme celého ľudstva,“ povedal.

Partnerstvo

Peking uzavrel vlani vo februári s Moskvou takzvané partnerstvo bez hraníc, a to len niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu. Komunistická Čína dlhodobo odmieta odsúdiť inváziu a kritizuje západné sankcie voči Moskve, za čo si zas vyslúžila kritiku Západu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Si Ťin-pching: Svetový poriadok sa nemôže riadiť záujmami a príkazmi jednej krajiny!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti