eReport.sk
Prelomový krok.
Na archívnej snímke zo 4. februára 2022 čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a ruský prezident Vladimir Putin sa rozprávajú počas stretnutia v Pekingu. Foto: tasr

Dobrí susedia. Si Ťin-pching priletel do Moskvy, kde sa stretne s Putinom

Dobrí susedia. Čínsky prezident Si Ťin-pching priletel v pondelok na trojdňovú návštevu Moskvy. „Verím, že táto návšteva bude plodná a dá nový impulz zdravému a stabilnému vývoju čínsko-ruských vzťahov,“ cituje Si Ťin-pchinga pri príchode agentúra AFP. Zároveň označil Čínu a Rusko za dobrých susedov a spoľahlivých partnerov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ďakujeme Ursula!
  2. Uvažuje o zbrojení Ruska
  3. Putin popiera špekulácie Západu

Prehĺbenie priateľstva

Obe krajiny považujú cestu čínskeho prezidenta za súčasť snáh o ďalšie prehĺbenie ich „neobmedzeného priateľstva“. Kremeľ v pondelok privítal mierový plán Číny pre Ukrajinu a uviedol, že aj ten bude predmetom rokovaní Si Ťin-pchinga s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Peking vyzýva na prímerie

Peking vyzýva na prímerie na Ukrajine. Spojené štáty ho však odmietajú, pretože sa domnievajú, že by sa tak potvrdili územné zisky Ruska. Čína vníma Rusko ako zdroj ropy a zemného plynu pre energetické potreby svojej ekonomiky.

Považuje ho okrem toho aj za partnera voči prevahe Spojených štátov v zahraničných záležitostiach. Podľa AP čínsky prezident svojou návštevou Ruska preukazuje Putinovi politickú podporu v čase pokračujúceho konfliktu na Ukrajine.

Čína je proti stupňovaniu polarizácie

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy niekoľko dní po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatýkací rozkaz na Putina za vojnové zločiny na Ukrajine. Rusko, ktoré nie je súčasťou ICC, zatykač označilo za neplatný. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v pondelok ICC vyzvalo, aby sa vyhol politizácii a dvojitým štandardom a rešpektoval imunitu hláv štátov.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dobrí susedia. Si Ťin-pching priletel do Moskvy, kde sa stretne s Putinom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti