eReport.sk
FOTO TASR - Ladislav Vallach

Po 20 rokoch rozuzlenie. Medzinárodné vyšetrovanie mafiánskych masakrov v SR a Maďarsku vrcholí

Po 20 rokoch rozuzlenie. Vyšetrovanie vyrovnávania si účtov medzi mafiánskymi skupinami, ktorému v roku 1999 padlo za obeť v Budapešti a v Dunajskej Strede celkom 12 osôb, speje k ukončeniu vďaka spolupráci maďarských a slovenských policajtov. Oznámil to v piatok v maďarskom hlavnom meste prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a šéf maďarského Celoštátneho veliteľstva polície (ORFK) János Balogh.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Baránek o Zelenskom a USA
  2. Hamran sa zastáva Čurillu
  3. Bývalý novinár Lintner vyzýva
  4. Pomáhať a chrániť?

Budapešť a Dunajská Streda

Na medzinárodnej tlačovej konferencii k vyšetrovaniu likvidácie mafiána Györgya Döchera a jeho ochrankára, ktorí prišli o život 2. februára 1999 v Budapešti, a vraždy desiatich členov skupiny pápayovcov v Dunajskej Strede 25. marca 1999 bol prítomní aj riaditeľ maďarskej Pohotovostnej polície Národného úradu vyšetrovania (NNI) Áron Jeney a riaditeľ slovenskej Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko.

Prešlo 20 rokov

„Po 20 rokoch boli schopné maďarské a slovenské policajné orgány objasniť prípady, v ktorých nikto neočakával, že raz môže dôjsť k ich rozuzleniu,“ povedal Hamran s poznámkou, že vraždy v Budapešti a Dunajskej Strede spolu úzko súviseli.

Daňko pripomenul, že najmasovejšiu vraždu na Slovensku sa dlho nepodarilo objasniť, vyšetrovanie bolo naposledy v roku 2014 prerušené. Až vyšetrovanie NAKA okolo zločineckej skupiny Ľudovíta Sándora v roku 2016 prinieslo informácie týkajúce sa desaťnásobnej dunajskostredskej vraždy, ktoré viedlo v roku 2018 k pokračovaniu objasňovania, a ktoré dospelo až k vzneseniu obvinenia.

Spolupráca kriminalistov

Šéf NAKA dodal, že kriminalisti získali aj informácie týkajúce sa budapeštianskej vraždy mafiána Györgya Döchera a jeho ochrankára 2. februára 1999, ktoré poskytli maďarským kolegom. Na základe nich vykonali ďalšie procesné úkony, vďaka ktorým sa podarilo objasniť aj túto vraždu.

Vražda Döchera predchádzala masakru v Dunajskej Strede, pričom okruh páchateľov bol ten istý. Turka v kauze vraždy Döchera už polícia obvinila. Ďalším páchateľom bol Árpád Sz., ktorý však zahynul pri dopravnej nehode.

Falošní policajti

Do obľúbeného baru pápayovcov Fontána v Dunajskej Strede vtrhli 25. marca 1999 po 19.15 h traja maskovaní muži – falošní policajti – a v priebehu niekoľkých minút postrieľali desiatich mužov. Na mieste zahynulo deväť osôb, desiata obeť zomrela neskôr v nemocnici. Obeťami boli členovia miestnej mafie a boss dunajskostredského podsvetia Tibor Pápay.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Po 20 rokoch rozuzlenie. Medzinárodné vyšetrovanie mafiánskych masakrov v SR a Maďarsku vrcholí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti