eReport.sk
Pavel je skeptický
Český prezident Petr Pavel. Foto: tasr

Pavel opäť prekvapuje: Čím dlhšie konflikt v Gaze potrvá, tým horšia bude pozícia Izraela!


Konflikt v Pásme Gazy sa musí čo najskôr skončiť, lebo čím dlhšie potrvá, tým bude pozícia Izraela horšia. V stredu sa na tom zhodli český prezident Petr Pavel a jordánsky kráľ Abdalláh II. Obaja sa chcú podľa Pavla usilovať o to, aby Izrael vojenské operácie ukončil.

Pavel opäť prekvapuje

„Čím dlhšie bude trvať vojenská operácia v Gaze a utrpenie civilistov, tým horšia bude pozícia Izraela a tým horšie bude potom nadviazať na nejaké riešenie. Aj z tohto dôvodu – ako kráľ (ibn) Husajn, tak, samozrejme, aj my – budeme vyvíjať úsilie na izraelskej strane doviesť vojenské operácie ku koncu a nastaviť akékoľvek prímerie, ktoré umožní ďalšie rokovanie,“ povedal český prezident po stretnutí s jordánskym kráľom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár,
  2. Juraj Blanár
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Akonáhle sa toto prímerie dosiahne, môže sa podľa Pavla spustiť veľká humanitárna operácia. Dodal, že Jordánsko k tejto téme zvolalo na 11. júna konferenciu, na ktorej sa v nejakej forme zúčastní aj ČR. Mal by sa na nej nielen zorganizovať prísun humanitárnej pomoci, ale vytvoriť pre ňu celkový systém.

Kríženie záujmov

Cieľom podľa Pavla je, aby nedochádzalo ku kríženiu záujmov a nevznikli „biele miesta“, ktoré nebudú pokryté. Potrebná bude podľa neho koordinačná bunka pre všetky humanitárne aktivity a logistiku. Dodal, že podľa jordánskej strany bude potrebných 800 kamiónov denne, ktoré budú rotovať a dovážať pomoc do Gazy. Pavel sa počas oficiálnej návštevy Jordánska stretol okrem kráľa aj s korunným princom Husajnom. Krajinu označil za najstabilnejšiu v regióne a tiež spoľahlivého partnera. Vyzdvihol jej rolu v pomoci západným krajinám pochopiť miestne problémy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pavel opäť prekvapuje: Čím dlhšie konflikt v Gaze potrvá, tým horšia bude pozícia Izraela!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: