eReport.sk
Juraj Blanár
Juraj Blanár, foto:fb/j.b.

Blanár po rokovaní v Bruseli: Slovensko je neoblomné, voláme po mierovom riešení vojny na Ukrajine!


Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) zastúpi premiéra SR Roberta Fica (Smer-SD) na júnovej mierovej konferencii o Ukrajine v Ženeve. Minister to potvrdil po skončení pondelňajšieho zasadnutia Rady EÚ.

Situácia v Gaze a na Ukrajine

Blanár pripomenul, že ministri zahraničných vecí EÚ sa zaoberali najmä situáciou na Ukrajine a v Pásme Gazy. Spresnil, že súčasná situácia na Ukrajine je veľmi zlá, lebo došlo k otvoreniu ďalšieho frontu, pričom Rusko postupuje, aj keď iba „malými krokmi“.

„Ukrajina volá predovšetkým po pomoci v podobe protivzdušnej obrany. Minister Dmytro Kuleba požadoval sedem systémov Patriot, zatiaľ, pokiaľ mám dobré informácie, by to mal byť iba jeden systém Patriot,“ opísal situáciu Blanár.

Vláda tlačí na mierové riešenia

Zopakoval, že z pohľadu Slovenska zostáva podstatné to, čo súčasná vláda hovorí od svojho nástupu – že treba maximálne podporovať mierové riešenia. Aj preto v Bruseli vyhlásil, že najdôležitejšie bude to, čo sa udeje na mierovej konferencii v Ženeve 15. a 16. júna.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico
  2. Robert Fico, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár,
  3. R. Takáč, Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
  4. Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).

Vyjadril nádej, že na tejto konferencii sa zúčastní čo najviac krajín, aj „globálni hráči globálneho juhu“, predovšetkým Čína. Podľa jeho slov bez nich nie je možné garantovať výsledky mierovej konferencie, ktoré by mohlo akceptovať aj Rusko. „Ruská federácia naznačila, že na tejto konferencii sa nezúčastní a že akýkoľvek záver konferencie bude brať ako ultimátum. Som však aj trochu pozitívne naladený, lebo sú informácie o tom, že ďalšia mierová konferencia by mala pokračovať v Saudskej Arábii, kde by už mohla byť pozvaná aj Ruská federácia. Toto je kľúčové z hľadiska ďalšieho vývoja konfliktu na Ukrajine,“ vysvetlil.

Blanár zastúpi Fica

Na otázku, kto bude zastupovať Slovensko na júnovej konferencii v Ženeve, Blanár pripomenul, že premiér Fico svoju osobnú účasť prisľúbil v apríli ukrajinskému premiérovi Denisovi Šmyhaľovi počas spoločného zasadnutia vlád v Michalovciach, čo sa však zmenilo po atentáte v Handlovej 15. mája. „Po atentáte na premiéra Roberta Fica nemôžeme garantovať jeho účasť, pretože stále je v intenzívnej starostlivosti, takže ja som prebral túto pozíciu a zúčastním sa ako minister zahraničných vecí za Slovensko na tejto mierovej konferencii,“ odkázal Blanár.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár po rokovaní v Bruseli: Slovensko je neoblomné, voláme po mierovom riešení vojny na Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: