eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

De Croo prizvukuje Zelenskému: Zbrane, ktoré dodá Belgicko Ukrajine, možno použiť len na jej území!


Stíhačky F-16, ktoré Belgicko dodá Ukrajine, bude možné použiť len na jej území. Uviedol to v utorok belgický premiér Alexander De Croo na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

De Croo prizvukuje Zelenskému

Zelenskyj a belgický premiér v utorok podpísali na stretnutí v Bruseli bilaterálnu bezpečnostnú dohodu, ktorá zahŕňa aj dodanie 30 stíhačiek F-16. De Croo uviedol, že prvé stíhačky by mali doraziť z Belgicka na Ukrajinu už tento rok. „Všetko, čo táto dohoda zahŕňa, je veľmi jasne určené pre použitie ukrajinskými obrannými silami na území Ukrajiny,“ uviedol de Croo na tlačovej konferencii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Fico, Ladislav Kamenický a Juraj Blanár,
  2. Juraj Blanár
  3. Šéf diplomacie EÚ

„Tento dokument zahŕňa tohtoročnú vojenskú pomoc pre Ukrajinu za najmenej 977 miliónov eur ako aj záväzok Belgicka poskytovať pomoc v prebiehu desaťročného trvania tejto dohody,“ uviedol Zelenskyj po podpise dohody na sociálnej sieti X.

Viac pre Ukrajinu?

De Croo v utorok na spoločnej tlačovej konferencii so Zelenským poukázal na to, že je potrebné spraviť viac pre Ukrajinu v rámci pomoci v jej boji proti ruskej invázii. „Ukrajina môže zatlačiť späť útočníkov, len ak jej rýchlejšie poskytneme lepšie zbrane,“ uviedol De Croo. Ukrajinský prezident na tlačovej konferencii tiež vyzýval krajiny, aby sa zúčastnili na júnovom mierovom summite vo Švajčiarsku. „Ak chcete mier, budete tam a prehovoríte, aj keď s niečom nesúhlasíte,“ cituje Zelenského agentúra AFP.

Účasť stále nepotvrdil americký prezident Joe Biden. „Ak nebude prítomný, bude to ako potlesk pre (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uviedol Zelenskyj. Zároveň povedal, že Putin sa summitu vo Švajčiarsku bojí a snaží sa ho prekaziť. Zelenskyj pricestoval do Belgicka v noci na utorok zo Španielska, kde s premiérom Pedrom Sánchezom taktiež podpísal dohodu o bezpečnostných zárukách.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

De Croo prizvukuje Zelenskému: Zbrane, ktoré dodá Belgicko Ukrajine, možno použiť len na jej území!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: