eReport.sk
Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje
Český prezident Petr Pavel. Foto: tasr

Orbán si vrúcne podal ruku s Putinom. Český prezident: Nepodliehajme jeho taktike, chce nás rozoštvať!


Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Tam sa priateľsky zvítali. Európski a americkí politici Putina ignorovali a teraz sa predbiehajú v kritických vyjadreniach na adresu Orbána. Aj český prezident využil príležitosť  ukázať, na ktorej strane stojí.

Viktor Orbán a Vladimír Putin sa stretli na summite v Pekingu. Orbán bol jediným lídrom z európskych štátov, ktorý sa na summite zúčastnil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden

Orbán sa s Putinom stretol na  summite v Pekingu

V tejto súvislosti český prezident povedal: „Európski lídri nesmú podľahnúť Putinovej taktike. Podobné akcie sú iba ďalším pokusom rozbiť súdržnosť európskych štátov,“ uviedol Pavel pre web The Guardian. Informácie prináša český spravodajský web CNN Prima news.

Stretnutie Putina so zástupcami najrôznejších štátov, ktoré súviselo s projektom takzvaného nového hodvábneho chodníka, vyvolalo medzi európskymi predstaviteľmi ostrú reakciu. Terčom kritiky sa stal predovšetkým Orbán, ktorý si ešte pred summitom vrelo podal rukou s ruským prezidentom v rámci oficiálneho fotografovania. Maďarského predsedu vlády kritizovali aj ďalší predstavitelia štátov EÚ aj americký veľvyslanec v Budapešti David Pressman.

Vyjadrenie českého prezidenta

Voči tomuto kroku maďarského štátnika sa postavil odmietavo aj Pavel, ktorý poskytol vyhlásenie webu The Guardian. Český prezident dodal aj toto: „Ako sa už niekoľkokrát ukázalo, ruský prezident sa nestretáva so zástupcami štátov EÚ, aby rokoval o mieri v rámci konfliktu na Ukrajine. Mier možno pritom jednoducho dosiahnuť tak, že pozastavíte všetky útoky a stiahnete všetky vojská z ukrajinského územia,“ povedal Pavel. Dodal, že Putin takéto stretnutia organizuje iba preto, aby rozbil jednotu európskych krajín i celého demokratického sveta. „Niečomu takému by sme rozhodne nemali podľahnúť,“ deklaroval Pavel.

Na stretnutie Orbána s Putinom reagovala aj estónska premiérka Kaja Kallasová. Pre agentúru Reuters povedala, že fotografie, na ktorých je zachytený maďarský premiér, ako si podáva ruku s Putinom, sú „veľmi, veľmi nepríjemné“ a odporujú akémukoľvek zdravému rozumu. 

K celej záležitosti sa vyjadril aj americký veľvyslanec Pressman. „Maďarský líder sa rozhodol postaviť sa vedľa muža, ktorý je zodpovedný za zločiny proti ľudskosti, ku ktorým dochádza na Ukrajine. Urobil tak sám medzi všetkými svojimi spojencami,“ napísal na sociálnej sieti X. „Kým Rusi ostreľujú a zabíjajú ukrajinský ľud, Maďarsko sa domáha obchodných dohôd,“ zhrnul americký diplomat.

CNN Prima news informuje aj o názore ďalšej európskej líderky. Nemecká veľvyslankyňa Julia Grossová povedala: „Putin teda musí zastaviť vlastnú vojnu a agresiu na Ukrajine, dať stopku bombardovaniu civilistov, ostreľovaniu škôl či nemocníc a tiež únosom detí? Práve o tom obaja diskutovali?“ reagovala na sieti X sarkasticky na slová o „vzájomnej diskusii“, ktoré predniesol Orbánov spolustraník a hovorca maďarskej vlády Zoltan Kovács.

Maďari reagujú, kritika ich pobavila

Na kritiku, ktorá sa zosypala na hlavu maďarského predsedu vlády odpovedal práve Kovács. „Postoj Maďarska k Rusku a vojne na Ukrajine bol jasný už od samého začiatku. Vždy sme sa zasadzovali o otvorený a transparentný dialóg, na ktorom sa zúčastňujú obe strany, aby sme dokázali nájsť mierové riešenie tohto krvavého konfliktu,“ povedal.

Ohľadom kritiky maďarskej vlády cíti podľa svojich slov „určité pobavenie“. „Títo politici sa hrnú vyčítať nám náš otvorene vyjadrený záujem ohľadom udržania diplomatických vzťahov s Ruskom, ale ich údajná morálna prevaha je prinajlepšom iba šupkou,“ dodal Kovács.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Orbán si vrúcne podal ruku s Putinom. Český prezident: Nepodliehajme jeho taktike, chce nás rozoštvať!

Odoberať
Upozorniť na
11 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne