eReport.sk
Americký prezident Joe Biden Zdroj: REUTERS/Leah Millis/File Photo

Biden chŕlí síru: Nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin!


Palestínske militantné hnutie Hamas i Rusko majú spoločné to, že obaja chcú vo svojom susedstve „zničiť“ demokraciu, uviedol v noci na piatok v prejave národu americký prezident Joe Biden.

Biden chŕlí síru

„Hamas aj (ruský prezident Vladimir) Putin predstavujú rozličné hrozby, majú však jedno spoločné: obaja chcú úplne zničiť demokraciu vo svojom susedstve,“ vyhlásil Biden v zriedkavom prejave z Oválnej pracovne Bieleho domu, v ktorom obhajoval americkú pomoc pre Ukrajinu a Izrael.

Nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin

Joe Biden

Biden zároveň vyzval Američanov, aby dali bokom „nahnevanú politiku“ a zjednotili sa v potrebe vojenskej pomoci Izraelu aj Ukrajine ako v občianskej povinnosti voči svetu, cituje AFP. „Nemôžeme a nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin. Odmietam dopustiť, aby sa to stalo,“ vyhlásil Biden v prejave, ktorý odvysielala americká televízia.

Biden chce odprosiť Kongres

Osemdesiatročný Biden, ktorý sa vo voľbách v roku 2024 bude uchádzať o znovuzvolenie do funkcie, chce požiadať americký Kongres o prijatie rozsiahleho balíka pomoci pre Izrael a Ukrajinu vo výške 100 miliárd dolárov, čo avizoval aj počas svojej nedávnej návštevy Tel Avivu.

Posilnenie bezpečnosti USA?

Táto pomoc Izraelu a Ukrajine podľa neho „posilní bezpečnosť USA na celé generácie“ dopredu. „Je to múdra investícia, ktorá prinesie zisky pre americkú bezpečnosť pre celé generácie. Pomôže nám udržať amerických vojakov v bezpečí. Pomôže nám vybudovať svet, ktorý je bezpečnejší, mierumilovnejší aj prosperujúcejší pre naše deti a vnúčatá,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje
  2. Degradácia pôdy na Slovensku pokračuje, jej rozsah sa však v porovnaní s minulosťou zmiernil.

V stávke je podľa Bidena príliš veľa na to, aby Spojené štáty opustili Ukrajinu a Izrael. Ako zároveň dodal, USA sú naďalej „globálnym strážcom slobody“. „Toto všetko ohroziť, ak odídeme z Ukrajiny, ak sa otočíme chrbtom k Izraelu – jednoducho sa to nevyplatí,“ upozornil s tým, že Amerika je stále „majákom pre svet“.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden chŕlí síru: Nenecháme vyhrať teroristov ako Hamas a tyranov ako Putin!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: