eReport.sk
Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
Pacienta s podozrením na opičie kiahne už máme aj na Slovensku. Foto: tasr/ap

Opičie kiahne: Holandsko chce, aby lekári informovali o každom prípade! WHO očakáva nárast nákazy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) očakáva, že celosvetovo pribudnú ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami. TASR správu prevzala od agentúry Reuters, ktorá o tom informovala v nedeľu.  

WHO v sobotu oznámila, že dosiaľ 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo celkovo 92 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami a 28 prípadov podozrenia na toto ochorenie. WHO dodala, že v najbližších dňoch poskytne krajinám ďalšie usmernenia a odporúčania o tom, ako zmierniť šírenie nákazy.

„Dostupné informácie naznačujú, že k prenosu z človeka na človeka dochádza prostredníctvom blízkeho fyzického kontaktu s nakazenými osobami, ktoré majú symptomatický priebeh ochorenia,“ dodala WHO.

V Holandsku chcú mať registrovaný každý prípad

Holandské úrady budú vyžadovať, aby boli všetky prípady podozrenia na opičie kiahne hlásené úradu a registrované, keďže nákaza sa v krajine ďalej šíri. Prvý prípad zaznamenalo v sobotu aj Švajčiarsko. TASR prevzala správy od tlačových agentúr DPA a AFP.

Každý nový prípad musí byť čo najskôr zaregistrovaný, aby sa zastavilo šírenie infekcie a podnikli sa protiopatrenia, uviedol národný zdravotnícky úrad v Holansku.

V Holandsku zistili dva prípady opičích kiahní a teraz národný zdravotnícky úrad žiada, aby bol registrovaný každý prípad ochorenia či podozrenie naň, oznámilo ministerstvo zdravotníctva.

Medzi protiopatreniami môže byť aj karanténa

Toto opatrenie znamená, že lekári musia informovať úrad, len čo začnú mať podozrenie, že nejaká osoba môže mať opičie kiahne. Každý nový prípad musí byť čo najskôr zaregistrovaný, aby sa zastavilo šírenie infekcie a podnikli sa protiopatrenia, uviedol národný zdravotnícky úrad.

Medzi protiopatreniami môže byť napríklad umiestnenie do karantény každého človeka, ktorý bol v kontakte s chorým na opičie kiahne.

Prvý prípad hlásili už aj Švajčiari

Predstavitelia švajčiarskeho zdravotníctva v sobotu hlásili prvý prípad opičích kiahní v krajine u osoby žijúcej v kantóne Bern, ktorá sa však infikovala v zahraničí. Pacienta pokladajú úrady za ľahký prípad a teraz je izolovaný doma. Každý, kto s ním prišiel do kontaktu, bol informovaný. Predstavitelia zdravotníctva sa o prípade dozvedeli v piatok a nasledujúci deň sa potvrdili opičie kiahne.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné

Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali aj v Belgicku, Británii, Nemecku, Portugalsku, Španielsku, Švédsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch vrátane mesta New York. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam. Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. Americký prezident Joe Biden.
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
  5. Homosexuáli, dvaja mladí muži.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Opičie kiahne: Holandsko chce, aby lekári informovali o každom prípade! WHO očakáva nárast nákazy

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti