eReport.sk
Homosexuáli, dvaja mladí muži.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Varovanie z Británie: Opičie kiahne sa šíria najmä v komunitách LGBTI

Spojené kráľovstvo zaznamenáva nové prípady opičích kiahní na dennej báze a to aj u ľudí, ktorí nemajú cestovnú anamnézu z krajín západnej Afriky, kde sa táto choroba obvykle vyskytuje. V nedeľu to uviedla Susan Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA). TASR prevzala správu od agentúry AFP a z webovej stránky stanice Sky News.

„Zaznamenávame prípady (u osôb), ktoré neboli v kontakte s osobami zo západnej Afriky,“ povedala Hopkinsová. Podľa jej slov sa v súčasnosti toto ochorenie v Británii šíri komunitne.

Opičie kiahne sa podľa Hopkinsovej šíria najmä v komunitách LGBTI. Príznaky ochorenia sú u väčšiny dospelých ľudí „relatívne mierne“, dodala. Hopkinsová zároveň vyzvala ľudí, aby toto ochorenie nebrali na ľahkú váhu a boli ostražití.

Opičie kiahne zriedka hlásia z krajín mimo Afriky

UKHSA zverejní štatistiky nových zaznamenaných prípadov opičích kiahní v pondelok. V piatok Spojené kráľovstvo registrovalo 20 prípadov tohto ochorenia, spresňuje AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
  2. Americký prezident Joe Biden.
  3. Britský minister financií Rishi Sunak.
  4. Hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.
  5. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  6. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).

Opičie kiahne zriedka hlásia z krajín mimo Afriky. V poslednom období však v Európe, Severnej Amerike a Austrálii potvrdili 92 prípadov a hlásia ďalších 28 podozrení na toto ochorenie, píše Sky News s odvolaním sa na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Británia zaznamenala prvý prípad opičích kiahní 7. mája. Ochorenie britské úrady zaznamenali u pacienta, ktorý do Británie pricestoval z Nigérie.

Vírus opičích sa môže prenášať vzduchom

Tieto kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam. Vírus opičích kiahní sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Varovanie z Británie: Opičie kiahne sa šíria najmä v komunitách LGBTI

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti