eReport.sk
Na snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu.
Na ilustračnej snímke z roku 1997 ruky pacienta s opičími kiahňami v Kongu. Foto: tasr/ap

Belgicko: Potvrdené prípady opičích kiahní súvisia s nedávnym festivalom

Tri potvrdené prípady opičích kiahní v Belgicku súvisia s fetišistickým festivalom pre gejov Darklands, ktorý sa uskutočnil na začiatku mája v prístavnom meste Antverpy. Informovala o tom agentúra AFP.

Organizátori tohto niekoľkodňového podujatia v piatok varovali návštevníkov, že belgické úrady našli spojitosť medzi festivalom a všetkými tromi potvrdenými prípadmi opičích kiahní v Belgicku.

„Vzhľadom na nedávno potvrdené prípady v iných krajinách existuje dôvod domnievať sa, že vírus na festival priniesli návštevníci zo zahraničia,“ uvádza sa na webovej stránke festivalu.

Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali aj v Británii, Portugalsku, Španielsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália.

Opičie kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, pripomína AFP, ale často sa prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Belgicko: Potvrdené prípady opičích kiahní súvisia s nedávnym festivalom

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti