eReport.sk
Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
Zrelé vírusové častice opičích kiahní Foto: tasr/ap

Európu sužuje ďalší vírus: Opičie kiahne hlási Taliansko, Španielsko, Portugalsko aj Švédsko!

Taliansko vo štvrtok zaznamenalo prvý prípad opičích kiahní. Pacientom je muž, ktorý pricestoval z Kanárskych ostrovov a od svojho návratu bol v izolácii, pričom aktuálne sa nachádza v rímskej nemocnici Spalazanni. Nové prípady tohto ochorenia zistili aj v Španielsku, Portugalsku a Švédsku. TASR správu prevzala od agentúr Reuters, ANSA a AFP.

V Portugalsku  potvrdili deväť nových prípadov opičích kiahní. Podľa portugalského úradu verejného zdravotníctva sa odborníci snažia „identifikovať reťazce prenosu a potenciálne nové prípady“. Úrad zároveň vyzval všetkých s podozrivými príznakmi, ktoré zahŕňajú kožné vyrážky alebo vriedky, aby sa vyhýbali fyzickému kontaktu s inými osobami.

Pravé kiahne patrili vo svete k najobávanejším chorobám, pokým ich v roku 1979 oficiálne nevyhlásili za zneškodnené.

V Španielsku zaznamenali sedem potvrdených a 22 možných prípadov kiahní, pričom podľa šéfa tamojšieho úradu verejného zdravotníctva Antonia Zapatera je možné, že ich počet v blízkej budúcnosti narastie.

Nakazených hlási USA, Kanada aj Austrália

Prvý prípad opičích kiahní má aj Švédsko, pričom pôvod nákazy u tejto osoby je nateraz neznámy. Nakazených v uplynulých dňoch hlásili aj Británia a Spojené štáty. Prvé dva potvrdené prípady nákazy opičími kiahňami potvrdila vo štvrtok aj Kanada. S odvolaním sa na miestne úrady o tom informovala agentúra AFP.

Austrália oznámila v piatok prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Ide o cestovateľa, ktorý sa nedávno vrátil z Británie. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

Nakazeným je tridsiatnik, ktorý v pondelok pricestoval do mesta Melbourne, informovalo ministerstvo zdravotníctva v štáte Viktória. V meste Sydney zase identifikovali predpokladaný prípad tejto nákazy. Ide o štyridsiatnika, ktorý nedávno cestoval do Európy. Toto podozrenie však musia ešte potvrdiť testy.

Obaja muži mali po návrate do Austrálie mierny priebeh ochorenia so symptómami klinicky zhodnými s opičími kiahňami, uviedli miestni predstavitelia z oblasti zdravotníctva.

Snímka z elektrónového mikroskopu z roku 2003, ktorú sprístupnilo Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), zobrazuje vírusovú časticu opičích kiahní. Spojené štáty zaznamenali jeden prípad opičích kiahní. Nakazeným je obyvateľ amerického štátu Massachusetts na severovýchode krajiny, ktorý nedávno cestoval do Kanady, oznámilo CDC. – Foto: tasr/ap

Ide o vzácne sa vyskytujúcu infekciu

Opičie kiahne sú zriedkavá vírusová infekčná choroba podobná ľudským kiahňam, hoci má miernejší priebeh. Vyskytujú sa v strednej a západnej Afrike, často v blízkosti tropických dažďových pralesov. Prvýkrát ich zistili u ľudí v roku 1970 v Konžskej demokratickej republike (KDR), kde sú už považované za endemické (trvalo prítomné). Pravé kiahne patrili vo svete k najobávanejším chorobám, pokým ich v roku 1979 oficiálne nevyhlásili za zneškodnené.

Symptómy zahŕňajú horúčku aj kožné vyrážky

Vírus sa z človeka na človeka môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, blízkym telesným kontaktom alebo spoločným používaním kontaminovanej bielizne či predmetov. Symptómy zahŕňajú horúčku, bolesti hlavy a kožné vyrážky.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Na snímke z roku 1997 je pravá ruka a trup pacienta s opičími kiahňami.
  3. Zrelé vírusové častice opičích kiahní oválneho tvaru (vľavo) a sférické nezrelé vírusové častice získané zo vzorky ľudskej kože (vpravo).
  4. plynové potrubie plyn spustenie ilustračka

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európu sužuje ďalší vírus: Opičie kiahne hlási Taliansko, Španielsko, Portugalsko aj Švédsko!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti