tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Požiar z Čiech sa presunul za hranice Nemecka už pred týždňom. Foto: tasr

Oheň v Čechách zatvoril celý národný park. Horí aj v Nemecku, hasiť sa nedarí

Štvrtý deň od vypuknutia požiaru je  Národný park (NP) České Švajčiarsko pre verejnosť úplne uzatvorený. Ústiansky kraj zároveň zakázal vstup do lesov na celom svojom území. Informoval o tom riaditeľ správy NP Pavel Benda. TASR informáciu prevzala zo serveru Seznam Zprávy. „Od dnešného dňa je národný park uzatvorený po dohode s Ústianskym krajom,“ uviedol Pavel Benda.

Uzatvorená je tiež cesta z Děčína do Bad Schandau. Neprejazdné sú aj odbočujúce regionálne cesty, ktoré smerujú do vnútra národných parkov České Švajčiarsko a Saské Švajčiarsko. Vstup do lesa zakázala aj nemecká časť parku.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).
  2. Hasič bojuje s plameňmi počas lesného požiaru
  3. Hasič bojuje s plameňmi počas lesného požiaru
  4. hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru
  5. Čínsky prezident Si Ťin-pching.

Hasičom sa počas noci podarilo zabrániť rozširovaniu ohňa. Ochránili evakuované obce Mezná, Mezní Louka a Vysoká Lípa. „Dnešná noc bola oveľa pokojnejšia v porovnaní s tou predchádzajúcou. Nič zásadné sa nedialo, bolo niekoľko ohnísk, ktoré sa nám opäť objavili tu v Hřensku,“ povedal veliteľ jednotky Zboru dobrovoľných hasičov Hřensko Jan Košík. Podľa vyhlásenia hasičov požiar aktuálne neohrozuje zatiaľ neevakuovanú obec Janov. Hlavné hasiace práce sú na skalách v Hřensku, kde hasiči používajú automobilové rebríky.

V národnom parku pristúpili aj k ďalšiemu protipožiarnemu opatreniu – začali vytvárať takzvané protipožiarne pásy. Podľa ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu sa v priebehu noci do prác zapojili tri harvestory Lesov Českej republiky. „Postupujú veľmi rýchlo, urobili veľký kus práce,“ napísal minister na Twitteri. V národnom parku České Švajčiarsko aktuálne horí plocha približne 1000 hektárov. Na mieste naďalej zasahuje viac ako 400 hasičov a v priebehu dňa by sa mal zapojiť aj vrtuľník zo Slovenska a dve lietadlá z Talianska.

Problém majú aj Nemci

Hasičom sa stále nepodarilo úplne dostať pod kontrolu ani požiar v nemeckom Národnom parku Saské Švajčiarsko. Oheň sa nešíri na ďalšie územia, no situácia je stále kritická v dvoch z piatich oblastí. V susednej spolkovej krajine Brandenbursko sa lesný požiar podarilo dostať pod kontrolu. V stredu to uviedli miestni predstavitelia, informuje TASR podľa správy agentúry DPA. „Oblasť je členitá a nie je jednoduché sa do nej dostať,“ povedal hovorca miestneho úradu pre Saské Švajčiarsko Thomas Kunz. Dodal, že hasenie komplikujú nepriaznivé poveternostné podmienky a mŕtve drevo.

V noci tam bojovalo s požiarom, ktorý horí na ploche 250 hektárov, 148 hasičov. V utorok večer zasahovalo aj päť vrtuľníkov, tri z nich poskytla nemecká armáda. Vo viacerých oblastiach mali hasiči problémy pri zásobovaní vodou. Okrem prívodu cez hadice z riek Labe a Kirnitzsch vodu privážali aj cisterny.

Lesný požiar sa na nemecké územie rozšíril v pondelok z českého Národného parku České Švajčiarsko. Úrady pre nepriaznivú situáciu zakázali vstup do lesov v Saskom Švajčiarsku a odporučili, aby sa tejto oblasti vyhli. Plamene v súčasnosti neohrozujú žiadne obytné oblasti, píše DPA.
      

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Oheň v Čechách zatvoril celý národný park. Horí aj v Nemecku, hasiť sa nedarí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku