tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Hasič bojuje s plameňmi počas lesného požiaru
Hasič bojuje s plameňmi počas lesného požiaru, ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

V Slovenskom raji horí les! Hasičom sa ho podarilo dostať pod kontrolu

HRABUŠICE – V Slovenskom raji vypukol v pondelok lesný požiar v ťažko prístupnej lokalite na pomedzí katastrov obcí Hrabušice a Betlanovce. Informovala o tom Správa Národného parku (NP) Slovenský raj s tým, že vďaka rýchlej reakcii mnohých, ktorí požiar zďaleka spozorovali a následne ohlásili ochranárom, hasičom a tiež na obecnom úrade, bolo možné urýchlene zasiahnuť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Požiar obilia v Trnave pripomínal hotové peklo na zemi.
  2. Žena sa zakrýva šatkou počas horúčav v Madride 16. júla 2022.
  3. hasiči sa snažia uhasiť plamene šíriace sa v lesnom poraste počas lesného požiaru

„Presné miesto požiaru bolo v neprístupnom teréne lokalizované vďaka rýchlemu zásahu zamestnancov správy NP a hasičov. Tí okamžitým hasením za pomoci požiarneho náradia zabránili ďalšiemu šíreniu ohňa do príchodu hasičskej techniky s tromi cisternami a pomocnou terénnou technikou,“ uvádzajú ochranári.

Oheň sa, našťastie, šíril iba po povrchu pôdy

Na mieste podľa operačného dôstojníka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach zasahovalo osem profesionálov a dobrovoľníci z Hrabušíc. V súčasnosti prebieha dohášanie požiariska prečerpávaním vody z cisterien do vyšších lokalít pod kontrolou profesionálov. Požiar zasiahol podľa Správy NP dospelý lesný porast s borovicou, smrekom a smrekovcom v treťom stupni ochrany na výmere približne štvrť hektára. „Oheň sa, našťastie, šíril iba po povrchu pôdy a sčasti pod zemou koreňovým systémom stromov bez toho, aby zasiahol koruny ihličnatých stromov. Materiálna škoda je odhadovaná na približne 10.000 eur. Ekologická bude niekoľkonásobne vyššia,“ upozorňuje Správa NP. Ochranári zároveň vyjadrili vďaku všetkým, ktorí požiar spozorovali a včas nahlásili, na základe čoho bolo možné okamžite zasiahnuť a ochrániť tak ďalšie územie.

Pri manipulácii s ohňom je nutná mimoriadna obozretnosť

Na celom Spiši je aktuálne veľmi suché počasie, čo zvyšuje riziko požiarov. Aj preto už viaceré okresné úrady v regióne vydali zákaz využívať lesy zo strany verejnosti mimo značených turistických a cyklistických trás. Kompetentní v tejto súvislosti apelujú na ľudí, aby boli pri manipulácii s ohňom mimoriadne obozretní, keďže aj malá neopatrnosť môže viesť k väčším škodám. V priebehu minulého týždňa museli hasiči v oblasti riešiť viacero väčších či menších požiarov, okrem iného horelo napríklad aj na niekoľkokilometrovom úseku pri železničnej trati neďaleko Spišského Štiavnika.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Slovenskom raji horí les! Hasičom sa ho podarilo dostať pod kontrolu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku