eReport.sk
Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

Zelenskyj: Pochybovanie pri prijímaní Ukrajiny do NATO ohrozuje Európu

Akékoľvek pochybnosti pri prijímaní Ukrajiny do NATO povzbudzujú Rusko na napadnutie ďalších krajín. Upozornil na to vo štvrtok európskych lídrov ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informovala o tom TASR podľa agentúry AFP.

„Musíme si pamätať, že každá pochybnosť, ktorú dáme tu v Európe najavo, je trhlinou, ktorú sa Rusko pokúsi obsadiť,“ uviedol Zelenskyj na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány.
  2. Rusko legalizovalo nábor zločincov
  3. Vlajky EÚ pred Európskym parlamentom.
  4. Na snímke presun raketového systému S-300.

Treba spravodlivý mier

„Potrebujeme spravodlivý mier. Preto každá krajina, ktorá susedí s Ruskom a nechce, aby ju Rusku roztrhalo, by mala byť plnohodnotným členom Európskej únie a NATO,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajina je kandidátskou krajinou na vstup do NATO a EÚ a Moldavsko sa uchádza o členstvo v EÚ. Pre pokračujúcu vojnu na Ukrajine však niektoré európske krajiny váhajú so stanovením presného časového harmonogramu ich členstva. Odkladanie tohto rozhodnutia však podľa Zelenského podkopáva silu Západu.

„Či sa tieto pochybnosti týkajú životne dôležitých bezpečnostných krokov alebo spochybňujú našu jednotu, možno schopnosť postaviť sa výzvam našej doby, každá pochybnosť prináša viac neistoty,“ domnieva sa Zelenskyj.

Chce počuť rozhodnutie

Zelenskyj dodal, že Kyjev chce na júlovom summite NATO vo Vilniuse počuť jasné rozhodnutie o budúcnosti Ukrajiny v aliancii.

„Tento rok je o rozhodnutiach. V lete vo Vilniuse na summite NATO je potrebná jasná pozvánka na vstup pre Ukrajinu. Treba aj bezpečnostné záruky na jej ceste k členstvu v NATO,“ cituje Zelenského The Guardian. Na jeseň je zase podľa neho treba prijať rozhodnutie o vstupe Ukrajiny do EÚ.

V nórskom Osle sa v súčasnosti pritom stretávajú ministri zahraničných vecí NATO a podľa AFP rokujú o tom, aké bezpečnostné záruky by mali na júlovom summite poskytnúť Ukrajine.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Pochybovanie pri prijímaní Ukrajiny do NATO ohrozuje Európu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php