eReport.sk
Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány.
Deti pózujú v improvizovanom protileteckom kryte v Mariupole Foto: tasr

Desivé správy. Z Ukrajiny deportovali tisíce detí. Rusom v tom údajne pomáhajú aj Bielorusi

Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány. Na brífingu v Kyjeve to v stredu vyhlásil komisár ukrajinského parlamentu pre ľudské práva Dmytro Lubinec.

S odvolaním sa na agentúru Ukrinform o tom informovala britská TV stanica Sky News. Aj podľa tlačovej agentúry Reuters ukrajinská generálna prokuratúra v súčasnosti vyšetruje možnú úlohu Bieloruska v nezákonnom transfere ukrajinských detí z území okupovaných Ruskom.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rusko rozbilo jej bezpečnosť
  2. Slovenská Vojenská podporná nadácia, ktorá nie je súčasťou rezortu obrany, pokračuje vo finančnej pomoci pri organizovaní terapeutických táborov pre deti, ktorých domovy sú vo viacerých ukrajinských mestách a obciach po bojoch v ruinách.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromnej audiencie s pápežom Františkom 13. mája 2023 vo Vatikáne.
  4. Volodymyr Zelenskyj
  5. Volodymyr Zelenskyj
  6. Právo na všetko?

V správe exilových členov bieloruskej opozície sa tvrdí, že do rekreačných táborov a sanatórií v Bielorusku bolo proti svojej vôli odvezených 2150 ukrajinských detí vrátane sirôt vo veku od šesť do 15 rokov.

Odviedli takmer 20-tisíc detí

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v stredu informoval, že od rozpútania vojny voči Ukrajine Rusko z jej územia nezákonne odviedlo takmer 20.000 detí, informovala BBC s tým, že Kostin to oznámil na tlačovej konferencii v predvečer Medzinárodného dňa detí.

K svojim rodinám na Ukrajinu sa doteraz vrátilo len 371 z nich.

Ukrajinská detská ombudsmanka Daria Herasymčuková uviedla, že keďže časť Ukrajiny je pod ruskou okupáciou a kyjevské úrady tam nemajú prístup, unesených môže byť niekoľko stoviek tisíc detí.

Viac ako 2900 trestných činov spáchaných na deťoch.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského štát nemá informácie o 180.000 ukrajinských deťoch, ktoré boli na Ruskom okupovanom území.

Podľa Kostina sa v súčasnosti vyšetruje viac ako 2900 trestných činov spáchaných ruskou armádou na deťoch.

V statuse zverejnenom generálnou prokuratúrou na platforme Telegram sa tiež uvádza, že vo vojne rozpútanej Ruskom zahynulo najmenej 483 detí a 989 ich bolo zranených.

Táto bilancia však nezahŕňa väčšinu detí zabitých alebo zranených v juhoukrajinskom prístavnom meste Mariupol a na ďalších územiach, ktoré v súčasnosti okupujú ruské jednotky.

Podozriví z nezákonnej deportácie detí

Budúcnosť Ukrajiny musí nevyhnutne zahŕňať návrat všetkých ukrajinských detí domov, uviedol Kostin s tým, že Ukrajina v záujme toho spolupracuje s justičnými orgánmi v zahraničí. Zdôraznil súčasne „nevyhnutnosť trestu pre všetkých, ktorí spáchali zločiny na deťoch“.

Ombudsman Lubinec pripomenul, že „Rusko unáša ukrajinské deti od roku 2015. Nikto nevie, kde tieto deti sú a čo sa s nimi stalo“. Dodal, že presuny detí z jednej etnickej skupiny do druhej sa označujú za genocídu.

Medzinárodný trestný súd vydal 17. marca zatykač na prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina a ruskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú. Obaja sú podozriví z nezákonnej deportácie detí z okupovaných častí Ukrajiny do Ruska.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prijalo 27. apríla rezolúciu, v ktorej deportáciu ukrajinských detí označilo za genocídu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Desivé správy. Z Ukrajiny deportovali tisíce detí. Rusom v tom údajne pomáhajú aj Bielorusi

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php