eReport.sk
Stoltenbergov apel z Bruselu
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, foto:tasr

Obídu všetky pravidlá a vstúpi Ukrajina do NATO? Šéf Aliancie Stoltenberg šokuje!

Obídu všetky pravidlá? Členské krajiny NATO súhlasia s tým, že Ukrajina sa v budúcnosti stane členom Aliancie. Moskva jej v tom nemôže zabrániť, povedal vo štvrtok generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg.

Spojenci vraj súhlasia

„Všetci spojenci sa zhodli na tom, že Moskva nemá právo veta proti rozširovaniu NATO,“ povedal Stoltenberg novinárom po dvojdňovom neformálnom stretnutí ministrov zahraničných vecí Aliancie v Osle. Šéfovia diplomacií členských krajín sa na tomto stretnutí snažili rozptýliť nezhody v tejto otázke pred kľúčovým júlovým summitom v litovskom Vilniuse, konštatuje Reuters.

Obídu všetky pravidlá?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok na summite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Moldavsku povedal, že Kyjev chce na summite NATO vo Vilniuse počuť „jasné“ rozhodnutie o budúcnosti Ukrajiny v Aliancii.

Šéf Aliancie Stoltenberg šokuje

Ukrajina dostala už na bukureštskom summite NATO v roku 2008 prísľub členstva v Aliancii. Lídri členských krajín však dosiaľ neprijali niektoré potrebné kroky, ktoré by jej to umožnili. Jedným z nich je vypracovanie tzv. akčného plánu, ktorý by vytýčil časový harmonogram pre získanie členstva.

Do začiatku summitu vo Vilniuse zostáva už len šesť týždňov, čím sa zvyšuje tlak na spojencov, aby našli spoločnú reč v tom, čo presne chcú Ukrajine ponúknuť, analyzuje Reuters. Zatiaľ čo Kyjev a jeho najbližší spojenci vo východnej Európe vyzývajú na konkrétne kroky, ktoré by Ukrajinu priblížili k členstvu v NATO, západné krajiny ako USA či Nemecko sa obávajú urobiť rozhodnutie, ktoré by mohlo Alianciu posunúť k vojne s Ruskom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ja už som sa obetoval dosť
  2. Ukrajina má dôkazy, že na deportáciách ukrajinských detí, rukojemníkov z radov civilistov i vojnových zajatcov sa priamo podieľajú aj bieloruské orgány.
  3. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor
  4. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský, Foto: tasr

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis v tejto súvislosti podotkol. Kyjev počas 14 rokov čakania na odpoveď NATO zažil už dve invázie. „Je najvyšší čas, aby sme si k tomu naozaj sadli a našli konkrétnu odpoveď na to, akým spôsobom sa Ukrajina priblíži k NATO a kedy sa stane členom Aliancie,“ povedal.

Apel na spojencov

Obdobnú výzvu zopakoval aj jeho estónsky rezortný kolega Margus Tsahkn. Ten apeloval na spojencov, aby Kyjevu predostreli jasnú cestu do NATO. I po vojne mu poskytli pevné bezpečnostné záruky, aby nezostali žiadne „sivé zóny“, ktoré by Rusko mohlo využiť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Obídu všetky pravidlá a vstúpi Ukrajina do NATO? Šéf Aliancie Stoltenberg šokuje!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php