eReport.sk
Vedec a biochemik Pavol Čekan, foto: tasr

Zúfalý vedec Čekan: Nepíše sa mi to ľahko. Čísla sú zlé a žiaľ, budú ešte horšie!


Máme tu tretiu vlnu, počty hospitalizovaných aj nakazených každým dňom rastú. Kým jedni odborníci kreslia pozitívne scenáre, iní naopak vidia v najbližších mesiacoch problém. Jedným z nich je aj vedec a biochemik Pavol Čekan.

Každý týždeň máme podľa Čekana nárast hospitalizovaných na kovidových oddeleniach približne o jednu tretinu. Takýmto tempom bude na začiatku novembra okolo 2 000 ľudí v našich nemocniciach s ťažkým priebehom infekcie. „A my nevieme, či to bude vrchol alebo sme len niekde v strede. Čo sa týka úmrtí, tie sa držia zatiaľ v nižších číslach, ale čoskoro uvidíme viac desiatkové počty a stovka za deň bude možno čoskoro,“ pokračuje.

Mohlo by vás zaujímať

  1. vakcína, covid, očkovanie, peniaze

„Nepíše sa mi to ľahko. Tie čísla sú zlé a žiaľ, budú ešte horšie. Nevieme presne predvídať vrchol 3. vlny a obávam sa, že mnohé optimistické scenáre sú už passé. Píše sa mi to ťažko, lebo pred 3. vlnou sme mali dostupné očkovanie pre všetkých a mnohí sa dobrovoľne rozhodli to odmietnuť. Ale vidíme v iných krajinách, že tam, kde očkovanie veľká väčšina prijala, dnes rušia protipandemické opatrenia, no my na Slovensku zažívame znova déjà vu z 2. vlny, čo sme všetci nechceli,“ ťažká si odborník.

Od budúceho pondelka už budeme mať 16 okresov bordových – Foto: FB/PČ

Na záver sa ešte pokúsi o agitovanie na očkovanie. „Aj keď je toho času už strašne málo a viem, že to asi už veľa ľudí nepresvedčí, ale už aj 1. dávka vakcíny vás po 3 týždňoch ochráni pred hospitalizáciou na približne 85%. Ak môžete, prosím vás, dajte sa ešte zaočkovať a pomôžte tak zmierniť 3. vlnu. Po hroznej 2. vlne som si myslel, že to už nikdy nebudem musieť napísať, ale … Prosím, obmedzte rodinné oslavy, svadby, stretnutia. Znova sa musíme spoľahnúť na našu spolupatričnosť, solidaritu, spoločenskú empatiu a zodpovednosť. Od tohto bude závisieť počet úmrtí a hospitalizovaných v nemocniciach,“ ukončil svoj predvíkendový status biochemik.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zúfalý vedec Čekan: Nepíše sa mi to ľahko. Čísla sú zlé a žiaľ, budú ešte horšie!

7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: